Firma Tymošenkové mohla stát za nájemnou vraždou

Kyjev – Ukrajinská prokuratura prošetřuje podezření, že firma patřící v minulosti nynější vůdkyni opozice Juliji Tymošenkové financovala nájemnou vraždu. Podle generální prokuratury není vyloučeno, že převod peněz na účet najatých vrahů provedla sama Tymošenková. Uvedl to v kyjevské televizi první náměstek ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zaslal vězněné vůdkyni ukrajinské opozice dopis, v němž vyjádřil znepokojení nad jejím zdravotním stavem a zármutek nad způsobem, jakým ukrajinské úřady přistupují k její léčbě. Dopis, který je zároveň gratulací k nedělním narozeninám ukrajinské expremiérky, předal v Kyjevě český velvyslanec Ivan Počuch.

Podle Kuzmina se nyní vyšetřovatelé zabývají kauzou z roku 1996, kdy byl zabit vlivný obchodník a poslanec ukrajinského parlamentu Evhenij Ščerbaň. Motivem vraždy prý mohla být snaha Ščerbaně proniknout do obchodních praktik firem, které se na Ukrajině zabývaly prodejem a distribucí zemního plynu. Spolumajitelkou těchto firem byla Tymošenková.   

Ščerbaně zastřelilo komando ozbrojenců v březnu 1996 na letišti v Doněcku. Spolu s ním byla zavražděna jeho manželka a dva členové posádky Ščerbaňova soukromého letadla. Za vraždu bylo odsouzeno osm lidí, z toho tři na doživotí. Smrt politika si podle pozdějšího vyšetřování objednal Pavlo Lazarenko, který byl od června 1996 do července 1997 ukrajinským premiérem. 

Lazarenko se v roce 2012 dostane na svobodu

Lazarenko spolu s Tymošenkovou vlastnil a kontroloval řadu plynárenských a distribučních firem, mimo jiné i společnost Somali Enterprises. Právě tato firma podle vyšetřovatelů převedla tři miliony dolarů na účet Ščerbaňových vrahů. Podle prokurátora Kuzmina kromě toho Tymošenková z kont Somali Enterprises platila nákupy svých kožichů, šperků a automobilů. Lazarenko je nyní v USA, kde byl v srpnu 2006 odsouzen za praní špinavých
peněz a vyděračství. Z vězení v San Francisku má podle dostupných informací vyjít 1. listopadu 2012.

Julia Tymošenková zdraví své příznivce z vězení
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Tymoshenko Press Service

Podle Kuzmina se ukrajinská justice už rok marně pokouší získat povolení amerických úřadů k Lazarenkově výslechu. „Všechno je to do detailů dokázáno,“ řekl v televizi Kuzmin. „Nepanují žádné pochybnosti, existují výpovědi konkrétních lidí,“ dodal. Vyšetřovatelé nyní podle něj zjišťují, zda peníze na účty vrahů převedla osobně Tymošenková.

Schwarzenberg zaslal Tymošenkové dopis a květiny 

„Pan ministr chtěl především paní Tymošenkové poblahopřát k narozeninám a popřát jí brzkého uzdravení,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Kromě dopisu podle něj Tymošenková obdržela také květiny. V dopise Schwarzenberg blahopřeje Tymošenkové k nedělním jedenapadesátinám a potvrzuje svou „neoblomnou solidaritu“.

Vyjadřuje zároveň znepokojení nad jejím zdravotním stavem a nad způsobem, jakým jí ukrajinské úřady poskytují nezbytnou lékařskou pomoc. Český ministr zahraničí dodává, že Evropa nezapomíná na tíživou situaci, v níž se vůdkyně ukrajinské opozice ocitla. 

Karel Schwarzenberg
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Minulý měsíc byla Tymošenková odsouzena k sedmi letům vězení za údajné poškození státu při podpisu plynové smlouvy s Ruskem. Vězněná je od srpna a vazba podle obhájců vážně poškozuje její zdraví.

Trpí pravděpodobně potížemi oběhového systému a stěžuje si na silné bolesti páteře. K zevrubnému vyšetření ji vězeňská správa poslala až minulou středu po důrazných protestech opozice a po výzvě prezidenta Viktora Janukovyče. Výsledky zdravotní kontroly úřady neoznámily, obhájci Tymošenkové považují prohlídku za nedostatečnou.