V první fázi egyptských voleb získali islamisté 40 procent

Káhira – Egyptské Muslimské bratrstvo získalo v první fázi egyptských parlamentních voleb 40 procent hlasů. Islamistické Muslimské bratrstvo, které bylo za minulého režimu jako politická strana zakázané, šlo do voleb pod názvem Strana svobody a mělo už podle předvolebních průzkumů nejvíc šancí. Po uzavření volebních místností se v Káhiře střetli stoupenci a odpůrci vojenské vlády. Téměř 80 lidí bylo zraněno.

Odpůrce armády, kteří demonstrovali nedaleko náměstí Tahrír proti vojenské vládě, napadla skupina mladých s tyčemi a kameny v rukou. Podle egyptských státních médií nešlo o stoupence kabinetu, ale o pouliční prodavače.

Jinak ale první část voleb probíhala povětšinou klidně. Otevření uren v jedné z káhirských čtvrtí zdržel krátký protest volebních komisařů, kteří za svou práci žádali víc peněz. „Slíbili nám dobrý plat a teď tu částku o víc než polovinu snížili. Lhali nám,“ stěžuje si komisař Mustafa Shousha.

Konce voleb se už nemůže dočkat Muslimské bratrstvo. Islamisté, kteří mají mezi Egypťany největší podporu, si už dlouho brousí zuby na vládu. A jejich politické křídlo – Strana svobody a spravedlnosti – se snaží uklidnit liberály. „Na našich kandidátkách máme i křesťany a je to naprosto přirozené. Pokud se spolu s naší stranou dostanou do parlamentu i další strany, můžeme vytvořit koalici a společnou vládu,“ říká předseda Strany svobody a spravedlnosti Mohamed Morsi.

Egypťané volili v části země v pondělí a v úterý. Zájem o hlasování byl velký. Další volební kola se budou konat v prosinci a v lednu. Konečné výsledky by měly být známy 13. ledna. Nový parlament ustaví komisi, která připraví novou ústavu. Kromě jiného v ní bude definována role islámu ve společnosti.