Politická strana barmské disidentky Su Ťij je zase legální

Rangún - Opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) barmské disidentky Do Aun Schan Su Ťij byla znovu zaregistrována jako politická strana. O rozhodnutí barmské volební komise dnes informoval oficiální anglicky psaný deník New Light of Myanmar. Národní liga pro demokracii byla před rokem a půl zrušena tehdejší vládnoucí vojenskou juntou, po březnovém nástupu civilní vlády se ale chce vrátit do politiky. Podle agentury AFP nyní může představit své kandidáty do chystaných doplňovacích voleb do parlamentu. Uskutečnit se mají za několik měsíců, datum ale zatím známo není. Představitelé NLD již v listopadu oznámili, že strana i Su Ťij v nich osobně hodlají kandidovat.

NLD zvítězila v parlamentních volbách v roce 1990, ale vojenská vláda jí odmítla předat moc. Su Ťij strávila následující roky převážně v domácím vězení. Parlamentní volby v listopadu 2010, které vypsala vojenská junta jako součást slibu zavést v zemi demokracii, NLD bojkotovala, což bylo pro juntu automaticky důvodem ke zrušení strany. Příčinou bojkotu byla součást volebního zákona, která nařizovala stranám vyřadit z kandidátek kohokoli, kdo byl vězněn. Toto ustanovení bylo namířeno proti Su Ťij.

NLD dnes oznámila, že formální souhlas dosud neobdržela. Mluvčí strany AFP řekla, že někteří ze zakladatelů strany se kvůli některým dosud nevyřešeným záležitostem v této věci vydají do barmské metropole Neipyijtu. Strana podle serveru britského deníku The Daily Telegraph již v pondělí představila oficiální logo, které zachycuje páva vzhlížejícího k bílé pěticípé hvězdě na rudém pozadí. Podle činitelů strany hvězda symbolizuje revoluci a celé logo pak úsilí Barmy o změny.

Barma v poslední době přikročila k reformám, které přiměly USA ke zmírnění tvrdého postoje vůči asijské zemi. Začátkem prosince zemi navštívila ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová coby první šéf americké diplomacie za více než 50 let. Barmský prezident po jejím odletu schválil zákon, kterým obyvatelům země umožňuje požádat úřady o povolení svolat protestní akci.