Rybáři se bouří, EU omezila jejich pohyb na moři

Brusel – Ministři zemědělství a rybolovu Evropské unie se dnes po dvoudenním jednání dohodli na omezení doby, kterou na moři mohou trávit rybářské lodě. Krok, který má chránit rybí populace před další devastací, rozhořčil rybáře i ekology.

Ministři odmítli navrhovaný úplný zákaz lovu tresek obecných v Irském moři a v úžině mezi Dánskem a Švédskem, kde nakonec snížili kvóty pro rybáře o 25 až 30 procent. Prošel naopak úplný zákaz lovu tresek obecných v roce 2012 na mořském území, které se nachází na západ od Skotska. Skotští rybáři ale tento „výpadek“ budou moci nahradit lovem tresky jednoskvrnné, kde EU navýšila kvóty o 200 procent ve srovnání s letošním rokem.

„Podařilo se nám dosáhnout rovnováhy mezi požadavky rybářského průmyslu a ochranou rybí populace,“ pochvaloval si dohodu polský ministr zemědělství Tadeusz Nalejwak.

Optimistická slova politiků jsou však v ostrém kontrastu s prohlášeními ekologických aktivistů. Podle organizace Oceana jsou schválené kvóty o 20 procent vyšší než kvóty, které doporučovala Evropská komise. Období nadměrného rybolovu tak zdaleka neskončilo. „Takový krátkodobý přístup poškodí nejen rybí populace, ale rovněž sníží ziskovost celého sektoru a životaschopnost rybářských komunit,“ varoval šéf organizace Xavier Pastor.

Samotným rybářům vadí především omezení doby, kterou mohou strávit na moři. V případě Britů to bude 90 dnů ročně namísto současných 105 dnů. „Tohle je pro naši rybářskou flotilu velmi citelný zásah. Nyní budeme muset tvrdě bojovat o udržení vlastní životaschopnosti,“ řekl šéf skotské rybářské federace Bertie Armstrong.