Do Sýrie míří pozorovatelské týmy Ligy arabských států

Damašek - Do Sýrie dnes dorazil přípravný tým pozorovatelské mise Ligy arabských států (LAS), které mají sledovat situaci v zemi. Zvláštní mise má posoudit, jestli Damašek plní plány na ukončení krvavého potlačování protivládních demonstrací. Od pondělka přitom v zemi zemřelo 250 lidí. Podle tamní opozice pozorovatelské mise nestačí. Požaduje, aby v Sýrii byly rozmístěné vojenské jednotky z jiných arabských zemí.

Devět měsíců trvající krveprolití má nyní ukončit mírový plán, který předložila Liga arabských států a režim prezidenta Bašára Asada souhlasil. Podle dohody má dojít i ke stažení vojáků z měst a propuštění politických vězňů. Do Damašku dnes dorazil předvoj mise LAS. Jenže v zemi umírají další a další lidé. Syrská armáda v úterý kulometnou palbou postřílela přes 100 dezertérů, když se snažili uprchnout.

Jay Carney, mluvčí amerického Bílého domu

„Slova Asadova režimu nejsou věrohodná, když po nich následují odporné a odsouzeníhodné činy. USA jsou přesvědčené o tom, že jediný způsob, jak dosáhnout změny, které si syrský lid zaslouží, je to, aby se Bašár Asad vzdal moci.“


Na zprávy o dalším zabíjení už reagoval i západ. Francie dění v posledních dnech označila za bezprecedentní masakr, podle Spojených států syrské úřady porušily svůj závazek k ukončení násilí. Kvůli trvajícímu násilí požádala syrská opozice Radu bezpečnosti OSN o mimořádnou schůzku.

Syřané už slibům Bašára Asada dávno nevěří. Skepticky se dívají i na misi pozorovatelů, která má situaci pomoci urovnat. Požadují, aby Liga arabských států do země poslala spíš ozbrojené vojenské jednotky. Liga ale dál trvá na mírovém řešení.

Video Pozorovatelé LAS míří do Sýrie
video

Pozorovatelé LAS míří do Sýrie

Pozorovatelé LAS míří do Sýrie

S6 22.12.11 6:00

Rozhovor s Jaroslavem Burešem