Lodní neštěstí u Kuby stálo život 38 haitských uprchlíků

Havana - Nejméně 38 mrtvých si vyžádalo v sobotu lodní neštěstí u kubánských břehů. Loď převážející haitské uprchlíky začala nabírat vodu a uvízla uprostřed moře, kde ji našla kubánská hlídka. Z moře vylovila 38 mrtvých těl včetně 17 žen, dalších 87 emigrantů se podařilo zachránit. S odvoláním na kubánskou civilní obranu o tom dnes informovala agentura AFP.

Zpola potopenou loď objevila kubánská pobřežní hlídka asi sto metrů od břehu v lokalitě Punta de Maisí na východě země. Mezi zachráněnými jsou čtyři děti a sedm žen. Všichni uprchlíci byli převezeni do mezinárodního uprchlického tábora v Maisí, kde se jim dostalo pomoci.

Kubánské úřady nijak nerozváděly příčinu lodního neštěstí. Rezavějící, rozpadající se a přetížená plavidla převážející uprchlíky z Haiti se v Karibském moři dostávají do potíží často. Podobná tragédie se odehrála v roce 2009 u pobřeží ostrovů Turks a Caicos, kde se potopila loď vezoucí migranty. Zachránit se podařilo 118 z nich; 15 bylo nalezeno mrtvých a nejméně 70 dalších zůstalo pohřešovaných.

Podle kubánských imigračních procedur haitští uprchlíci, kteří se dostanou ke kubánskému pobřeží, obvykle dostanou jídlo a lékařskou pomoc, než jsou repatriováni zpět.

Haiti se stále zotavuje z ničivého zemětřesení v roce 2010, které srovnalo se zemí hlavní město a zabilo více než 225.000 lidí. V zemi, která už před zemětřesením patřila mezi nejchudší v Americe, zůstal bez střechy nad hlavou každý sedmý obyvatel.

Humanitární situaci dále zhoršila epidemie cholery, která zabila více než 5000 lidí, potravinová nouze trápící 4,5 milionu obyvatel a hurikánová sezona ničící domy a úrodu.