Štědrý den se slaví všude na světě jinak

Betlém - Nedílnou součástí vánočních svátků je snad ve všech domácnostech na světě rozdávání dárků. Liší se jen den, ve kterém se lidé obdarovávají. U nás si občané povětšinou Štědrý den užívají podle náboženských a světských tradic. Pro Santa Clause ale začínají hodiny plné práce teprve dnes.

Severoamerické velitelství protivzdušné obrany informovalo o tom, že Santa už vyrazil ze Severního pólu. Děti, které chtějí dostat dárky, by se proto měly řídit následujícími pravidly. „Podle předpokladů přijede Santa Claus a rychle rozdá dárky všem dětem, co v něho věří a co spí,“ podotkl americký generál Chuck Jakoby. Bubny a skoro karnevalovými tanci už včera dopoledne přivolávali Santu na Tchaj-wanu. Vánoční atmosféru pomáhal vyvolat i umělý sníh.

Vojáci v Afghánistánu slavili Štědrý den na základnách

Desetitisíce mezinárodních vojáků v Afghánistánu oslavily Štědrý den mezi svými spolubojovníky na základnách. „Je smutné být daleko od rodiny o Vánocích, ale je to tu pěkné,“ vyjádřila se příslušnice americké armády Stacie O'Renová. Křesťanské menšiny slaví i v muslimských zemích. Nejpočetnější komunita v Íránu, Arméni, si tyto dny po boku muslimské většiny pochvaluje. Situace křesťanů v Iráku je ale úplně jiná. Od roku 2003 jsou jejich kostely a obřady terčem útoků muslimských extremistů. Stovky křesťanů zemřely a desetitisíce ze země emigrovaly. Letos se kvůli bezpečnosti rozhodli odložit slavnostní obřady až po muslimské Ašuře v lednu.

Naděje a touha po míru obklopují i štědrovečerní oslavy na biblických místech v Izraeli a Palestině. Tisíce turistů přijíždějí do Betléma, i ve Vatikánu je cítit vánoční atmosféra. Na Svatopetrském náměstí byly slavnostně odhaleny obří jesličky. I vánoční oslavy v mexickém městě Oaxaca jsou v plném proudu. Hlavní náměstí se ale může pochlubit unikátní oslavou, takzvanou Nocí ředkviček. Už 114 let si toto jihomexické město uchovalo tradici zeleninových vánočních dekorací, která láká turisty až z daleké Austrálie. Tato tradice se prý vyvinula na předvánočních zelinářských trzích. Prodavači zdobili ředkve, aby přilákaly zákazníky. Lidé je pak začali používat i jako dekoraci do svých domovů.

Video Jak mexické město Oaxaca slaví Vánoce
video

Jak mexické město Oaxaca slaví Vánoce

Jak mexické město Oaxaca slaví Vánoce

Zpr 10_25.12.2011

Štědrý den v Betlémě

Betlém je místem, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš. Tisíce poutníků každoročně přijíždějí oslavit Štědrý den právě sem. Letos jich dorazilo přes 120 tisíc, skoro o třetinu více než loni. Slavili společně kolem vánočního stromu na náměstí Jesliček. Jeruzalémský patriarcha tradičně sloužil i půlnoční mši v kostele svaté Kateřiny, který přiléhá k bazilice Narození Páně. Vyprošoval světu mír, stabilitu a bezpečnost zemím Blízkého východu. Lidem v Sýrii, Egyptu, Iráku a zbytku severní Afriky přál návrat ke klidu a usmíření. Mši se zúčastnil i prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, kterého patriarcha podpořil v jeho úsilí o dosažení míru.