Aktivisté sledují japonské velrybáře za pomoci bezpilotních letounů

Sydney - Ekologičtí aktivisté z organizace Sea Shepherd Conservation Society nasadili bezpilotní letadla proti japonské velrybářské flotile, která navzdory mezinárodním protestům vyplula počátkem měsíce ke svému každoročnímu lovu k Antarktidě. Úkolem těchto dvou letounů je sledovat pohyb hlavní japonské lodi Jušin Maru, na jejíž palubě se ulovené velryby ukládají, a usnadnit tak manévry ochránců přírody, které jsou namířené proti ní.

Letadla, která poskytla jedna bezpečnostní firma a která startují z hlavního plavidla ekologů Steve Irwin, již japonskou flotilu zaregistrovala asi 1600 kilometrů severně od hranic Jižního ledového oceánu, uvedla dnes agentura AFP.

Podle mluvčího organizace Sea Shepherd Conservation Society Paula Watsona je pronásledování japonských lodí komplikované vzhledem k rozlehlosti oceánů, ale bezpilotní letadla bezvadně plní potřebnou výzvědnou funkci. Aktivisté díky nim také například vědí, že 720tunový Jušin Maru na své pouti zatím žádnou velrybu neulovil. Zhruba do března má přitom v plánu ulovit 900 plejtváků malých a plejtváků myšoků.

Čtyři japonské lodi se vydaly 6. prosince ze západojaponského přístavu Šimonoseki na výpravu, jejíž oficiální náplní je „vědecký výzkum“ velryb. Minulá expedice byla ale předčasně ukončena již v únoru, pouze s pětinou plánovaného úlovku. Důvodem byly násilné střety s ekologickými aktivisty.

Japonská flotila proto pro nynější výpravu vyčlenila tři lodi k tomu, aby plavidlo aktivistů co nejúčinněji blokovaly a zabránily mu přiblížit se k Jušin Maru. Ekologové ale mají také v záloze dvě rychlejší lodě, které by svými manévrovacími schopnostmi měly lov notně zkomplikovat.

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Tokiu ale byla udělena výjimka, která Japoncům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely. Lov probíhá v japonských pobřežních vodách a ve vodách Antarktidy.