Na sever Evropy dorazila Dagmar, 200 tisíc lidí je bez elektřiny

Stockholm - Silná bouře zasáhla Norsko a severní Švédsko. Vítr dosahuje rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Přes 200 tisíc lidí zůstalo bez elektřiny. Kalamita ochromila na mnoha místech také dopravu. Dvě lodě se 400 cestujícími musely nouzově zakotvit ve středním Norsku. Úřady na severu Švédska doporučily, aby lidé nevycházeli z domů. Bouře také narušila těžbu zemního plynu v Severním moři.

Statisíce lidí přišlo o elektřinu kvůli bouřím, které v noci na dnešek přinesla na sever
skandinávských zemí tlaková níže Dagmar. Tlakovou níži provází vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině a podle meteorologů bouře patří mezi nejsilnější, jaké oblast v posledních letech postihly.

Okraj tlakové níže zasáhl i Finsko. Na několika místech země se kvůli ní zastavila železniční doprava. Zatím není jasné, zda se s problémy potýkají i domácnosti.

Bouře
Bouře

Bouře postihla i zařízení pro těžbu a zpracování zemního plynu

Mimo provoz je plošina Ormen Lange firmy Shell v Severním moři, jejíž produkce pokrývá pětinu britské poptávky po plynu. Už druhým dnem kvůli počasí nefunguje také továrna Kollsnes na pobřeží Norska, která plyn zpracovává.
   
Narušení těžby se promítlo ve vývozu plynu z Norska. Plynovodem Langeled, který přivádí norský plyn do Británie, dnes před polednem proudila pouhá desetina běžného průměru.