Kimův nástupce upevňuje moc, setkal se s jihokorejskou delegací

Pchjongjang - Do KLDR přijeli vedoucí pracovníci jihokorejského koncernu Hyundai v čele s jeho předsedkyní Hjon Čong-un a bývalá první dáma Jižní Koreje, aby v Pchjongjangu kondolovali ke smrti bývalého vůdce Kim Čong-ila. Jeho nástupce Kim Čong-un byl mezitím ve státních médiích uveden jako šéf nejvyššího grémia strany a po náhlé otcově smrti tak znovu posílil svou moc. Nový severokorejský vůdce se s jihokorejskou delegací setkal. Lze to podle AP chápat jako snahu KLDR o spolupráci s Jižní Koreou.

List Rodong Sinmun v komentáři označil Kima za šéfa ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce. Do KLDR zároveň zamířily dvě skupiny Jihokorejců, kteří chtějí v Pchjongjangu kondolovat. Hlavní severokorejské noviny v komentáři napsaly, že „vojsko KLDR je plno odhodlání položit životy za obranu ústředního výboru vedeného Kim Čong-unem“. Z toho podle analytiků vyplývá, že Kim se stane nebo už stal generálním tajemníkem ústředního výboru vládnoucí strany. Kim Čong-un tak bude v nové funkci ovládat jednu z hlavních rozhodovacích politických skupin.

Po smrti svého otce byl už Kim mladší v médiích titulován jako nejvyšší velitel severokorejské armády. „Povýšili jsme soudruha Kim Čong-una do hodnosti nejvyššího velitele a generála a dokončíme revoluci,“ napsal v sobotu Rodong Sinmun. Znalci předpokládají, že se Kim Čong-un bude o moc dělit s armádou a se svým vlivným strýcem Čang Song-tchekem. Silnou pozici má v KLDR i vycházející hvězda severokorejské armády a zatím její nejvyšší generál Ri Jong-ho.

V KLDR stále trvá státní smutek, který ve středu vyvrcholí oficiálním pohřbem zemřelého vůdce. Přísně střeženou hranici mezi oběma korejskými státy dnes překročily dvě skupiny jihokorejských občanů, aby v hlavním městě KLDR uctily Kim Čong-ilovu památku. Podle informace jihokorejského ministerstva pro sjednocení se památce zemřelého pokloní v pchjongjangském mauzoleu, kde je jeho mrtvola uložena.

Čoj Boh-Seon, mluvčí ministerstva pro sjednocení:

„Povolili jsme skupinám civilistů návštěvu Severní Koreje pro upevnění vztahů mezi oběma státy. Doufáme, že tím naše usmíření a spolupráce budou pokračovat.“


Delegace se na Kimův pohřeb nechystají

Jednu ze skupin vede I He-ho, vdova po bývalém jihokorejském prezidentovi Kim Te-džungovi, který se v roce 2000 zúčastnil historického summitu s Kim Čong-ilem. „Když můj manžel v srpnu 2009 zemřel, Kim Čong-il poslal delegaci s kondolencemi do Soulu, takže je pro mě přirozené vyjádřit svoji soustrast. Doufám, že moje návštěva pomůže vylepšit vztahy mezi Severní a Jižní Koreou,“ řekla I He-ho.

Video Do KLDR dorazily delegace ze Soulu
video

Do KLDR dorazily delegace ze Soulu

Druhou skupinu tvoří vedoucí pracovníci jihokorejského koncernu Hyundai v čele s jeho předsedkyní Hjon Čong-un. Její dnes již mrtvý manžel udržoval s KLDR obchodní styky. Nepředpokládá se, že by se některá z jihokorejských delegací zúčastnila středečního oficiálního Kimova pohřbu.

Jihokorejské úřady povolily odjezd do KLDR a účast ve smutečních obřadech jen těmto dvěma skupinám. Pchjongjang přitom Jižní Koreu varoval, aby nebránila i ostatním zájemcům v cestě na sever, nechce-li dál poškodit vztahy mezi oběma zeměmi.

Truchlící davy v Severní Koreji
Zdroj: ČT24

Japonský premiér Jošihiko Noda dnes vyzval Čínu, aby využila svého vlivu a přispěla k zajištění stability v Severní Koreji, na kterou svět pohlíží s obavami po nedávném úmrtí severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Noda se na závěr návštěvy Pekingu sešel s prezidentem Chu Ťin-tchaem a úlohu Číny při kontaktech se Severokorejci označil za „velmi důležitou“.