Římské Koloseum se sype, v březnu projde opravou

Řím - Ze dvou míst římského Kolosea v posledních dnech odpadlo několik úlomků, naštěstí však nikdo nebyl zraněn. Vedení této slavné památky původně zvané Flaviovský amfiteátr ujistilo, že obě místa byla zabezpečena a objektu nic zvláštního nehrozí. Zároveň potvrdilo, že v březnu začne plánovaná rekonstrukce Kolosea.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Eye Ubiquitous

Ředitelka objektu Rossella Reaová odmítla, aby se jako již v minulosti opět živila panika kvůli možnému zřícení Kolosea. Zdůraznila, že spadly jen malé úlomky, přičemž vinu na tom mají hlavně holubi.

Objekt poškodily především eroze a výfukové plyny aut, kterých kolem Kolosea podle ochránců přírody projede až 2000 za hodinu. K zachování světové památky jistě nepomáhá ani čilý turistický ruch, ročně Koloseum navštíví asi šest milionů lidí. Tříletá rekonstrukce bude zahájena v březnu 2012 a vyjde na nejméně 25 milionů eur (645 milionů korun).

Koloseum se začalo stavět mezi lety 70 a 72 za císaře Vespasiána a dokončeno bylo v roce 80 za císaře Tita. Je to největší amfiteátr postavený za římské říše, má 188 krát 156 metrů a vysoký je 48,5 metru, byl schopen pojmout 50 000 až 75 000 diváků. Koloseum bylo využíváno pro gladiátorské hry a další veřejná představení. Svému účelu sloužilo téměř 500 let.