Na pobřeží Indie udeřil cyklón Thane

Čennaí - Cyklón Thane dnes udeřil na jihovýchodní pobřeží Indie a přinesl s sebou prudký déšť a silný vítr. Podle prvních informací si vyžádal nejméně 33 mrtvých, vytrhával stromy a poškozoval domy. Většina obětí zemřela pod troskami příbytků nebo po zásahu elektrickým proudem.

Živel zasáhl pevninu v blízkosti průmyslového města Čennaí a přetrhal dráty elektrického vedení i telekomunikační kabely. Špatné počasí narušilo provoz vlaků i leteckou dopravu v oblasti.

Meteorologové naměřili vítr o síle 140 kilometrů v hodině, který zvedl vlny dosahující až půldruhého metru výšky. Obyvatelé pobřežních vesnic se předem uchýlili do bezpečí provizorních útulků a zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech. Rybáři byli varováni, aby nevyplouvali na moře.

Na Indii udeřil cyklón Thane
Na Indii udeřil cyklón Thane

Během následujících hodin může vítr ještě zesílit a prudký déšť bude nadále bičovat části indického státu Tamilnádu i sousední Ándhrapradéš. Indická cyklonová sezona obvykle trvá od dubna do prosince. V roce 1999 udeřil „supercyklon“ na pobřeží východoindického státu Urísa. Třicetihodinové peklo s větrem dosahujícím rychlosti až 300 kilometrů v hodině si vyžádalo na 10 000 mrtvých.