Zmatky kolem údajného testu íránských raket

Teherán – Íránská armáda popřela dnešní ranní zprávu, že vyzkoušela rakety dlouhého doletu. Informovala o tom ráno agentura Fars. Test se měl uskutečnit v rámci manévrů, které se v těchto dnech konají v Perském zálivu. Írán prý ale zkoušky raket plánuje na příští dny.

„Několik druhů raket bude otestováno v příštích dnech,“ uvedl pro íránskou televizi Press TV velitel námořnictva Mahmúd Músáví. V Perském zálivu se totiž konají desetidenní manévry, které začaly už minulý týden. 

Dle původní zprávy agentury Fars Íránci měli dnes vyzkoušet rakety typu země-moře. To ale později armáda popřela. Írán nicméně vlastní balistické rakety Šaháb-3 s doletem 1 000 kilometrů a jejich variantu Sadžíl-2, která je vůbec nejdokonalejší z íránských raket. Cíl může zasáhnout ve vzdálenosti 2 400 kilometrů. 

Írán se navíc snaží ubránit proti novým sankcím. V úterý pohrozil uzavřením Hormuzského průlivu, pokud proti němu bude uplatněno ropné embargo. Místem přitom putuje až 40 procent ropy, s níž se obchoduje na světových trzích.

Napětí dál stoupá. Kvůli íránskému jadernému programu uvalil Západ na Teherán nové sankce a plánuje další. Íránská agentura Mehr ale do světa poslala uklidňující zprávu, že země je prý připravená o svém jaderném programu znovu jednat. Vyjednavač Teheránu se prý chystá napsat do Bruselu, že nové kolo rozhovorů může začít. Optimismus by byl ale předčasný. Předchozí setkání vždy skončila neúspěchem.