Jak dostat svůj obraz do galerie? Prostě ho tam pověsit!

Vratislav - Polskému studentovi výtvarného umění Andrzejovi Sobiepanovi se nechtělo čekat několik desítek let, než se jeho díla dostanou do renomovaných výstavních síní. Vzal proto věc do vlastních rukou a svůj obraz tajně pověsil v národním muzeu ve Vratislavi. Dílo tam viselo několik dnů, aniž si toho kdokoli povšimnul. Odvážný mladík se díky tomu stal středem zájmu polských i zahraničních médií.

„Rozhodl jsem se, že nebudu čekat 30 nebo 40 let, až se moje práce objeví na takovém místě, chci z nich mít prospěch tady a teď,“ vysvětlil student v televizi TVN24. Podle svých slov se inspiroval britským pouličním umělcem Banksym, který před několika lety svá díla propašoval do newyorských galerií.

Při tvorbě díla použil Sobiepan vepřovou kůži. Na obrazu převládá bílá barva, v jeho dolní části je padající list akátu. Student řekl, že místo pro svůj obraz hledal při návštěvách národního muzea. Vybral to nejbezpečnější v oddělení současného polského umění a počkal si na chvíli, kdy hlídač nedával pozor. Akci, do níž se pustil 10. prosince, nahrál na kameru. Pracovníci muzea si nového kousku všimli až za tři dny. Obraz si lidé nyní mohou prohlédnout v muzejní kavárně. O víkendu půjde do dražby v rámci tradiční celopolské charitativní akce, která má pomáhat nemocným dětem.

Ředitel muzea Mariusz Hermansdorfer v televizi TVN24 řekl, že to, co mladý výtvarník udělal, ukázalo, že instituce má jisté nedostatky, pokud jde o ostrahu uměleckých předmětů. Na druhou stranu o Sobiepanově akci mluví jako o „vtipném happeningu“.