Šéf sboru náčelníků štábů Martin Demsey řekl, že větší přítomnost USA v Tichomoří je dána tím, jak roste hospodářský i demografický význam daného regionu. Zdůraznil však, že zaměření na Tichomoří neznamená, že by se USA odkláněly od NATO. Chtějí na alianci nadále stavět, protože představuje pro Washington nejvýznamnější spojenectví.
Obama a po něm i ministr obrany Leon Panetta také zdůraznili, že kvůli rozpočtovým škrtům bude nutné vytvořit menší a štíhlejší ozbrojené síly. Rozpočet amerického ministerstva obrany na příští rok bude 662 miliard dolarů (13,4 bilionu korun). To znamená snížení o 43 miliard proti letošku. Rozpočet na příští finanční rok, který americký Kongres schválil, je přitom o 27 miliard dolarů nižší, než Obama žádal.
Barack Obama, prezident USA:
„Základem naší vojenské moci je náš rozpočet. A my teď musíme dát dohromady naše domácí finance. Dokážeme uhájit bezpečnost naší země s menší konvenční pozemní armádou.“
Americké jednotky mají být flexibilnější
Panetta neupřesnil, nakolik se americké ozbrojené síly zmenší. Zdůraznil však, že jednotky budou flexibilnější, technologicky vyspělejší a připraveny k rychlejšímu nasazení kdekoli ve světě. "Nyní máme možnost skončit se starým způsobem fungování ozbrojených sil a
změnit se tak, abychom dokázali lépe odpovědět na nová rizika nového století," řekl ministr. Prohlásil, že Pentagon bude v nadcházejících letech investovat především do jednotek speciálního nasazení, do technologického vývoje a do způsobu, jak se vypořádat s hrozbami v kyberprostoru.

TK ke změnám v americké vojenské strategii
TK ke změnám v americké vojenské strategii
ud: 5.1.2012
Reportáž Martina Jonáše
Události, komentáře s analytikem Janem Schneiderem
Budoucích rizik se dotkl i Obama, podle kterého budou mít konflikty jiný charakter než dosud. „Je třeba obrátit stránku za desetiletím dlouhých válek,“ prohlásil s poukazem na mnohaleté konflikty v Iráku a v Afghánistánu. Panetta nicméně zdůraznil, že USA si i podle nové strategie musejí zachovat sílu vést několik konfliktů najednou a porazit více než jednoho nepřítele.
Obama také zdůraznil, že konflikty v budoucnosti budou mít jiný charakter než dosud. „Je třeba obrátit stránku za desetiletím dlouhých válek,“ prohlásil s poukazem na mnohaleté konflikty v Iráku a v Afghánistánu.
Ještě v roce 1890 byla americká armáda menší než třeba bulharská. O půl století později už ale Spojené státy poslaly do druhé světové války 13 milionů vojáků. Nedávné konflikty v Iráku a Afghánistánu odrážely sebevědomou doktrínu, podle které měla být Amerika připravena zvítězit ve dvou velkých válkách najednou.