Írán poslal na smrt Američana íránského původu

Teherán - Američan íránského původu Amir Mirza Hekmati byl dnes v Íránu odsouzen k trestu smrti. Podle agentury Fars byl usvědčen ze špionáže a spolupráce s nepřátelským státem, v daném případě se Spojenými státy. Podle íránského zákona se může odsouzený do 20 dní odvolat. Americké ministerstvo zahraničí požádalo Írán, aby Hekmatiho propustil; USA zároveň popřely, že by pracoval pro CIA.

Hekmati byl zatčen v polovině prosince a krátce potom byl postaven před soud. Byl obviněn ze špionáže pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Podle Íránců se 28letý muž pokusil infiltrovat do íránské tajné služby. Má za sebou údajně speciální výcvik a před vstupem do Íránu sloužil na amerických vojenských základnách. Jeho otec, který žije v USA a přednáší tam mikrobiologii, ale sdělil agentuře AP, že syn odjel do Teheránu navštívit babičky a že pro CIA nikdy nepracoval.

Heidar Moslehí, íránský ministr zpravodajských služeb:

„Řídili se americkými plány zneužívat sociální sítě a kybernetický prostor. Tito lidé nebyli skutečně významní, určitě ale hráli svou roli v americkém spiknutí proti nadcházejícím parlamentním volbám.“


Hekmatiho rodina se snažila zajistit v Íránu obhájce. Chtěli najmout nejméně 10 různých lidí, ale marně. Hekmatiho nakonec zastupoval vládou přidělený obhájce. Během procesu se k němu nikdo nedostal.

Americké ministerstvo zahraničí odmítá obvinění ze špionáže. Záležitost, jako v podobných případech, řeší švýcarské velvyslanectví v Teheránu, protože USA s Íránem neudržují diplomatické styky. Švýcarští diplomaté požádali íránské úřady v sobotu, aby mohli s Hekmatim hovořit, ale Íránci žádost zamítli.

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

Reportáž Dany Zlatohlávkové

23:00 9.1.

Írán pošle na smrt Američana

Hekmati sloužil podle CNN v americkém námořnictvu a působil jako tlumočník z arabštiny. Podle příbuzných byl v armádě v letech 2001 až 2005. Pak si založil jazykovou firmu a poskytoval jazykové služby na kontrakt armádě i civilním podnikatelům. Podle agentury Fars muž vypověděl, že pro americkou armádu pracoval čtyři roky a pak pokračoval pro CIA. Byl prý vyslán do Afghánistánu a měl přístup i k tajné dokumentaci. 
   
Hekmati se po zatčení objevil v íránské televizi a „přiznal“ v ní, že jeho úkolem bylo infiltrovat se podle pokynů CIA na ministerstvo informací. Mluvil plynně persky a anglicky. Za jakých podmínek ale hovořil před kamerou, není jasné.

Hekmati na záznamu:

„Americká rozvědka mne oklamala. I když jsem vstoupil do Íránu s posláním infiltrovat se do jeho tajné služby a být zdrojem informací CIA, osobně jsem Íránu nechtěl uškodit, protože jsem zde chtěl žít a do USA jsem se nehodlal vrátit. První kontakt se CIA jsem měl v roce 2009… Následovaly další schůzky a pětiměsíční výcvik, pak jsem byl vyslán do Iráku, kde jsem strávil devět měsíců.“


CIA mu prý nabídla, že mu bude za informace platit. Za celou misi prý měl slíbeno 500 tisíc dolarů. Dostal pokyn, aby se vydával za „vojáka nespokojeného s politikou USA“.