Palikot o prokurátorovi: Jak to, že voják neumí pořádně vystřelit?

Varšava – Polský vojenský prokurátor Mikolaj Przybyl, který se při přestávce během pondělní tiskové konference pokusil o sebevraždu střelou do hlavy, dnes přiznal, že se chtěl zabít. Zůstane v poznaňské nemocnici ještě dva nebo tři dny. V pondělí večer podstoupil operaci. Zda ho čeká psychiatrické vyšetření, není zatím jasné. V nemocnici, kde leží, to není v případech pokusů o sebevraždu povinné. Drama v přítomnosti televizních kamer Polsko šokovalo. Prezident Bronislaw Komorowski, který nad případem vyjádřil znepokojení, se dnes sešel jak s generálním prokurátorem Andrzejem Seremetem, tak i se šéfem vojenské prokuratury Krzysztofem Parulským. Po schůzkách prohlásil, že bude požadovat nezávislou analýzu práce vojenských prokurátorů.

„Divím se, že voják, plukovník, vojenský prokurátor nedokáže vystřelit, tak, aby to udělal pořádně,“ řekl v pondělí večer v televizi TVN24 Janusz Palikot, šéf třetí nejsilnější strany v polském parlamentu. Dodal, že kdyby se ukázalo, že se Przybyl zbláznil, nebylo by to tak hrozné jako případ, kdy by si Przybyl uvědomoval, co dělá. Palikot pondělní čin považuje za „zoufalý výkřik prokurátora“. Chce proto, aby se poměry mezi civilní a vojenskou prokuraturou zabývala parlamentní vyšetřovací komise.

„Chtěl jsem spáchat sebevraždu, ale špatně jsem zamířil, protože se někdo snažil vstoupit do místnosti,“ řekl Przybyl v rozhovoru pro polskou agenturu PAP a rádio Zet. Dodal, že pospíchal, výstřel padl moc rychle a zasáhl tvář - nikoliv hlavu. „Bránil jsem čest lidí, které jsem znal a kteří skvěle pracují,“ říká nyní Przybyl o svém činu. „Chtěl jsem, aby vojenská prokuratura vydržela. Mohl jsem se smířit s tím, že mi zdemolovali auto, že mi odšroubovali kola a chtěli, abych se zabil,“ řekl Przybyl o tom, co se mu stalo v minulosti. „Nemohl jsem se smířit s neopodstatněným útokem a z obviňování z nezákonné činnosti, která padala na naši adresu,“ hájil vojenský prokurátor své kolegy, kteří jsou podezřelí, že bezprávně chtěli po telefonních operátorech záznamy z mobilů prokurátorů a novinářů.

Deník Gazeta Wyborcza dnes připomněl, že Przybyl stojí v čele oddělení vojenské prokuratury v Poznani, které vyšetřuje nejzávažnější případy hospodářských deliktů poškozujících armádu. Týká se to výběrových řízení šitých na míru různým firmám, nekalostí při opravách armádního majetku, podvodů, úplatkářství nebo vydírání. Loni Przybyl a jeho podřízení vyšetřovali například nekalosti spojené s modernizací válečných lodí nebo s opravou vojenské techniky určené pro polské vojáky v Afghánistánu.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Prezident Bronislaw Komorowski si na dnešek na schůzku pozval generálního prokurátora Andrzeje Seremeta, později se sejde i s šéfem vojenské prokuratury Krzysztofem Parulským. Chce se jich zeptat, o co ve sporu obou prokuratur vlastně jde a proč se Przybyl postřelil. Televize TVN24 uvedla, že premiér Donald Tusk je na dovolené a že nemá v plánu ji přerušovat.