Hodiny posledního soudu ukazují za pět minut dvanáct

Washington – Ručička na symbolických "hodinách posledního soudu", které odměřují riziko globální katastrofy, se dnes posunula o minutu a ukazuje za pět minut dvanáct. Odborníci vydávající Bulletin amerických jaderných vědců své rozhodnutí zdůvodnili rostoucím mezinárodním napětím a nečinností, pokud jde o změnu klimatu.

Bulletin poprvé nastavil čas na pomyslných „hodinách posledního soudu“ v roce 1947. Bulletin založili o dva roky předtím vědci, kteří za války vyvíjeli americkou atomovou bombu. Tehdy se varování zaměřovalo na závody v jaderném zbrojení za studené války.

Nejblíže se ručička pohnula směrem k apokalypse v roce 1953, kdy ukazovala za dvě minuty dvanáct kvůli tomu, že Spojené státy vyvíjely vodíkovou bombu. Nejdále se vzdálila půlnoci v roce 1999, kdy po skončení studené války zbývalo do apokalypsy 17 minut. Od té doby ji znepokojení vědci prakticky soustavně přibližují ke dvanácté.

„Posunutí hodin motivovala nečinnost, pokud jde o klíčové problémy, včetně změny klimatu, a rostoucí mezinárodní napětí,“ řekl při tiskové konferenci ve Washingtonu spolupředseda bulletinu Lawrence Krauss. Připomněl, že ve světě je stále rozmístěno 19 500 jaderných hlavic, které mohou lidstvo mnohokrát zničit. A pokud světoví politici nepodpoří v příštích pěti letech alternativní zdroje energie, je svět odsouzen k teplejšímu klimatu, extrémnějšímu počasí, nedostatku vody, hladomorům a ke zvedající se hladině oceánu.

Reportáž Jakuba Nettla (zdroj: ČT24)