Umírněná konzumace marihuany prý fungování plic nenarušuje

New York – Lékaři ze Samfordovy univerzity v americké Alabamě zjistili, že příležitostné kouření marihuany nemá rozhodující vliv na zdraví plic. K tomuto závěru došli poté, co 20 let sledovali zdravotní stav kuřáků cigaret a marihuany. Studie ale nezpochybňuje, že při dlouhodobém užívání způsobuje marihuana zdravotní komplikace, uvedla dnes agentura Reuters.

Lékaři v letech 1986–2005 sledovali zdravotní stav více než 5 000 dospělých kuřáků marihuany i cigaret v celých Spojených státech. Zjistili, že s počtem vykouřených cigaret se zhoršovala kapacita plic kuřáků. Naproti tomu umírněné užívání marihuany fungování plic nenarušilo. U některých kuřáků této drogy se dokonce zjistilo, že se kapacita jejich plic zvýšila. 

Lékaři ale upozorňují, že jejich studie v žádném případě nedoporučuje začít užívat marihuanu pro lepší funkci plic. „Není pochyb o tom, že marihuana vyvolává kašel,“ uvedl Stefan Kertesz, který se na studii podílel. Látky obsažené v marihuanových cigaretách podle něj mohou plíce dráždit a způsobovat zdravotní problémy astmatikům.   

Rozdíly mezi dopadem kouření tabáku a marihuany na stav plic lékaři vysvětlují rozdílem v užívání obou látek. Kouř z marihuany sice obsahuje mnoho stejných toxických látek jako tabákový kouř, ale uživatelé této drogy obvykle vykouří denně méně marihuanových cigaret než kuřáci klasických cigaret.