Tvrdá úsporná politika trvá dva roky a Rumunům se už zajídá. „Rumuni mají právo být nespokojení. Rozumím jim, znám jejich těžkosti. Ale řešení není v násilí,“ říká premiér Emil Boc. Dále dodává: „Svoboda vyjadřování je v Rumunsku zaručena a pokojné protesty jsou zákonné, ale pouliční násilí je nepřijatelné a nelze ho tolerovat.“
Protesty začaly ve čtvrtek a chtěly vyjádřit podporu populárnímu náměstkovi ministra zdravotnictví Raedu Arafatovi. Ten odstoupil ze své funkce, protože byl proti vládní reformě zdravotnictví. Prezident Basescu zákon o reformě v pátek stáhl, ale protesty v řadě rumunských měst jako Temešvár, Jasy, Kluž, Deva a Galac nepřestaly.
V Bukurešti protestují Rumuni od pátku, v sobotu večer přerostly demonstrace ve střety s policií, při kterých bylo deset lidí, včetně čtyř policistů a jednoho kameramana, zraněno.
Český velvyslanec v Rumunsku Jiří Šitler říká, že i po víkendu dál demonstrace pokračují, nijak však nesílí, navíc jejich cíl není zřejmý: „Demonstrace vznikly spontánně, nejsou organizovány opozicí, nemají žádnou jasnou strukturu, takže ani ty požadavky nejsou zcela jasné.“ Původnímu požadavku na zrušení zdravotnické reformy už prezident částečně vyhověl tím, že nařídil přepracování návrhu, který počítal s privatizací zdravotnictví.

Reportáž Hany Scharffové
Reportáž Hany Scharffové
Události - 16. 1. 2012
Rozhovor s českým velvyslancem v Rumunsku
Úspory jsou úlitbou MMF za 20miliardový nouzový úvěr z roku 2009. Vláda zmrazila důchody, zvedla DPH, úřednické platy snížila o čtvrtinu. A minulý rok dohodla s MMF další půjčku výměnou za další škrty. Podle kritiků jsou ale zásahy neodborné a svévolné.