Laura rekordně doplula, do Guinnessovky to ale nebude

Philipsburg (Svatý Martin) – Šestnáctiletá nizozemská jachtařka Laura Dekkerová se stala nejmladším člověkem, který obeplul svět. Po více než 500 dnech dnes dorazila do cíle své cesty, na karibský ostrov Svatého Martina. Zástupci Guinnessovy knihy rekordů ale nehodlají její výkon zaznamenat, protože nechtějí, aby se další mladí lidé pokoušeli o podobné nebezpečné kousky.

Dekkerovou na ostrově nadšeně vítaly desítky lidí. Dívka, která na cestu dlouhou asi 50 tisíc kilometrů vyrazila ve 14 letech, se objala se svými rodiči a rozplakala se. „Je to zvláštní pocit, že sen, který mám už od svých osmi let, se stal skutečností,“ napsala Dekkerová ve svém internetovém deníku. Říká o sobě, že na svět přišla na lodi, a sama poprvé plachtila v šesti letech.

/*json*/{"map":{"lat":18.072756914579,"lng":-63.064270019531,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":18.0303218248,"lng":-63.041954040527,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Dívka vyrazila na cestu v srpnu 2010 na své jachtě Guppy z Gibraltaru. Překonla dosavadní rekord Australanky Jessiky Watsonové, která sama obeplula svět tři dny před svými 17. narozeninami. Dekkerové bude 17 let až 20. září 2012. Watsonová nicméně tehdy obeplula svět bez zastávky za sedm měsíců. Nizozemka se rok přela s úřady na ochranu dětí, které se ji od odvážného záměru snažily odradit. Soud v nizozemském Middelburgu nakonec rozhodl, že úřady už nesmějí nezletilé Lauře bránit. Rozhodnutí zůstalo zcela na rodičích, kteří s vyplutím souhlasili.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Cestou dělala Laura zastávky na Kanárských ostrovech, Galapágách, v Austrálii nebo Fidži. Potápěla se u korálových útesů, surfovala nebo hrála na flétnu. Tvrdí, že za špatného počasí je to snazší než hrát na kytaru. Trápila ji byrokracie, roztržení plachty, vichr, vlhká a prosolená postel. Nechtěnou společnost jí prý dělali švábi.

Nizozemská jachtařka Laura Dekkerová v Simpson Bay Lagoon nedaleko Philipsburgu na Svatém Martinu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Judy Fitzpatrick