Baní Valíd je pod kontrolou vlády

Tripolis - Libyjský ministr obrany dnes popřel zprávy, že městečko Baní Valíd obsadili Kaddáfího stoupenci. V pondělí sváděla armáda v bývalé baště Kaddáfího režimu s ozbrojenci tuhé boje. Objevily se pak zprávy, že Kaddáfího přívrženci se města zmocnili a vyvěsili dokonce vlajky bývalého režimu. Pondělní střety, při kterých zemřeli čtyři lidé, měli na svědomí obyvatelé města a revoluční gardy. OSN se ale vývoje v Libyi obává. Skupiny bývalých povstalců údajně drží v tajných věznicích tisíce stoupenců bývalého režimu a problémem zůstává i obrovské množství zbraní mezi Libyjci.

„Baní Valíd je pod kontrolou vlády,“ prohlásil dnes ministr. „Šlo o vnitřní problém,“ řekl pak ministr o pondělním incidentu. „Boje se neodehrály mezi provládními silami a Kaddáfího stoupenci, ale mezi dvěma skupinami mladých lidí. Jednou byla brigáda 28. května,“ upřesnil.   

Brigáda je jednou z nejvýznamnějších v tomto pouštním městě a spadá pod ministerstvo obrany. Při střetech v Baní Valídu zemřelo v pondělí nejméně sedm lidí. 

Baní Valíd společně s Kaddáfího údajným rodištěm Syrtou nejdéle odolávaly ofenzivě povstaleckých vojsk během loňského povstání. Povstalci Baní Valíd dobyli 17. října po šestitýdenním obléhání. Kaddáfí byl zabit při zatýkání několik dní poté.

Zvláštní vyslanec OSN v Libyi Ian Martin na problémy poválečné země upozornil v dnešním brífinku Radě bezpečnosti OSN. Uvedl, že Kaddáfího režim byl možná svržen, „tvrdá realita je ale taková, že libyjský lid musí nadále žít s jeho hluboce zakořeněným dědictvím,“ citovala jej agentura AP. Tímto odkazem jsou podle něj slabé státní instituce spolu s dlouhou
nepřítomností politických stran a organizací občanské společnosti, což komplikuje přechod k demokracii.
   
OSN má obavy ohledně působení „revolučních brigád“ v Libyi, tedy skupin bývalých povstalců, které se podílely na Kaddáfího svržení, ale po jeho pádu nebyly integrovány do armády. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová dnes podle agentury AFP uvedla, že ji znepokojují podmínky lidí zadržených těchto brigádami. Jejich počet nezmínila, podle listopadových zpráv šéfa OSN by mohlo jít kolem 7000 zadržených. Libyjský
velvyslanec při OSN Radě bezpečnosti řekl, že jen v Tripolisu jde o více než 8000 vězňů, neuvedl ale, jestli jsou mezi nimi i ti, které zadržely libyjské úřady.