Britové posílají k Falklandům nový torpédoborec

Londýn - Britská armáda pošle k Falklandským ostrovům jednu ze svých nejmodernějších válečných lodí. Torpédoborec Dauntless zamíří do jižního Atlantiku v následujících týdnech. Podle armády jde o dlouho plánovanou rutinní akci. Jeho cesta ale přichází v době zvýšeného napětí mezi Británií a Argentinou, která si souostroví kontrolované Londýnem stále nárokuje. Od války o Falklandy uběhne v dubnu třicet let. Dauntless je prvním ze série šesti ultramoderních torpédoborců v britském královském námořnictvu.

„Vyslání Dauntless do jižního Atlantiku je v plánu již dlouho. Jde o rutinní misi, jejímž cílem je vystřídat jiné hlídkové plavidlo,“ sdělil mluvčí britského námořnictva. Zároveň připomněl, že Británie má v oblasti Falklandských ostrovů trvale válečné plavidlo. Mluvčí také potvrdil, že do jednotek na Falklandách bude zařazen také princ William. „Bude zařazen na Falklandách od února do března, ale jde o normální a běžné operační umístění,“ upřesnil mluvčí. Princ při této příležitosti dokončí školení pilota pátracího a záchranného vrtulníku.

0Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale ve válce s Brity utrpěla těžkou porážku. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země používají pro Falklandy název Malvínské ostrovy. 


Státní ministr při ministerstvu zahraničí Jeremy Browne dnes v projevu před poslanci zdůraznil, že zhruba 3 000 obyvatel Falkland má neoddiskutovatelné právo na sebeurčení. Populace ostrovů, které leží asi 500 kilometrů východně od jižního cípu Argentiny, se trvale hlásí k Británii. Podle Browna jeho země navzdory sporu považuje Argentinu „v podstatě za potenciálního přítele“. Ministr dále uvedl, že Londýn je připraven jednat o zlepšení obchodních vztahů i o spolupráci při průzkumech ropných nalezišť a o řízení rybných zdrojů.