Už 140 lidí nepřežilo tuhé mrazy v Evropě

Praha – Tuhá zima dál komplikuje život v evropských státech. Mráz dělá problémy na silnicích i na železnici. Na Ukrajině v uplynulých dnech umrzlo 63 lidí. Teploty klesají až k minus 30 stupňům Celsia. Za posledních 24 hodin zemřelo devět lidí v Polsku a osm v Rumunsku. Mrtví jsou i na Slovensku, v Rakousku, Srbsku, Německu, Česku a Turecku. Celkem si extrémní počasí v Evropě vyžádalo na 140 životů. Francouzské úřady zakázaly v důsledku mimořádných mrazů a sněžení jízdu nákladních aut po dálnicích na jihu a jihozápadě Francie. Zákaz potrvá nejméně do pátečního rána. Silniční doprava je vinou zimního počasí narušena také v Itálii, která prý zažívá nejnižší teploty od 80. let.

Zákaz platí ve Francii pro kamiony především na dálnicích A7 (Lyon–Marseille), A8 (Marseille–Nice), A50 (Marseille–Toulon) a A54 (Marseille–Nîmes). Úřady vytvořily speciální odstavné zóny pro nákladní auta, která uvíznou v zimou postižených oblastech. Od středy byl v desítkách francouzských departementů v důsledku silných mrazů a vydatného sněžení vyhlášen na nadcházející dny stav zimní pohotovosti. Na základě této pohotovosti se podle teplot v jednotlivých oblastech určuje stupeň mobilizace místních záchranářů.

Nasněžilo na francouzském středomořském pobřeží, kde nemají mnoho příležitostí si užít zimních radovánek. V Marseille se očekávají v pátek teploty kolem minus pěti stupňů Celsia a v severovýchodním Alsasku minus deset stupňů. Sněží i v jižním departementu Vaucluse, kde má napadnout až 40 centimetrů sněhu. Zlepšení počasí se očekává nejdříve příští týden.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Tuhé mrazy zasáhly hlavně východní Evropu. Na východě Polska teplota spadla k minus 27 stupňům. Od minulého pátku tady umrzly téměř tři desítky lidí, jen za minulou noc jich bylo devět. Většinou jde stejně jako na Ukrajině o bezdomovce. Polský ministr vnitra dnes spoluobčany vyzval, aby k lidem bez přístřeší nebyli lhostejní, městské úřady se je snaží dostat ze zamrzlých ulic a parků do teplých ubytoven. Ve Varšavě je také 40 speciálních košů s hořícím uhlím, u nichž se občané mohou ohřát. V litevské metropoli Vilniusu rozdávají revizoři na frekventovaných zastávkách MHD v kelímcích horký čaj čekajícím cestujícím. Rozdáno tak dnes bylo více než 440 litrů čaje.

Dalších osm osob zemřelo v uplynulých 24 hodinách v Rumunsku, kde je tak celkem 22 obětí letošní zimy. U Konstance zamrzlo pobřeží až 300 metrů od břehu. Teploty hluboko pod nulou trápí i Rusko, v Bulharsku mrazy už několik dní ochromují lodní dopravu na Dunaji. V Ruse klesla teplota na minus 15,6 stupně, což je největší mráz za 50 let.

V Turecku, kde již několik dní vytrvale sněží, si jeden život a tři zraněné vyžádala lavina, která zavalila dům v obci na jihovýchodě země. V Istanbulu, kde napadlo asi půl metru sněhu, muselo být dnes dopoledne zrušeno kolem 180 letů. Asi 1 000 silnic mezi menšími obcemi na východě Turecka kvůli sněhu není sjízdných, v některých oblastech jsou také přerušeny dodávky elektřiny. Na 11 tisíc obyvatel srbského venkova je kvůli sněhovým bouřím odříznuto od světa. Za poslední den v zemi umrzli nejméně dva lidé, čímž bilance obětí od minulého pátku stoupla na pět. 
   
Oběti na životech si mrazy vyžádaly také v Rakousku. Nedaleko Vídně zemřela 83letá žena, která ve středu odpoledne během procházky upadla a na místě pak zmrzla. Další pravděpodobnou obětí tuhé zimy se stal 50letý muž, jehož tělo bylo dnes nalezeno ve městě Bad Radkersburg na jihovýchodě země.

Vjačeslav Nazarenko, lékař kyjevské nemocnice:

„Jsou tu pacienti s lehkými omrzlinami. Ty ošetříme celkem snadno, bez následků. Jsou tu ale také pacienti s vážnějšími zraněními a ti budou mít problémy. Potřebují operovat, aby se tkáně uzdravily. Budeme rovněž amputovat.“


Většinu ze 60 obětí mrazů na Ukrajině tvoří podle ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace bezdomovci. Těch je v zemi podle oficiálních statistik asi 100 tisíc, podle těch neoficiálních však až třikrát tolik. Úřady se jim snaží ulehčit situaci například otevřením více než 2 000 přístřešků, v nichž se mohou zahřát a najíst. Kolem 900 Ukrajinců muselo být v uplynulých šesti dnech hospitalizováno kvůli podchlazení nebo omrzlinám.

Mrazy na Ukrajině
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Lubimov

Vážně je narušena doprava v Itálii, která podle všeho zažívá nejchladnější týden za posledních 27 let. Po téměř celé zemi již druhý den sněží. Zavřeno bylo mnoho škol, a dokonce byly zrušeny některé ligové fotbalové zápasy. Po téměř celé zemi již druhý den sněží, kvůli čemuž musely být zrušeny některé lety z Milána, zpoždění hlásí i Řím. V řeckých Aténách zase zůstaly zavřené školy poté, co zamrzly vodovody.

Čtyři umrzlé hlásí také Německo. Zřejmě první německý umrzlý bezdomovec tohoto roku, 55letý muž, byl nalezen v Magdeburku na severovýchodě Německa. V Česku si dnes mrazivé počasí vyžádalo pět lidských životů. Oběťmi byli většinou lidé bez domova.