Matku ve vězení týrají, tvrdí dcera Tymošenkové

Kyjev - Bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou ve vězení týrají. Řekla to její dcera při slyšení v zahraničním výboru amerického Senátu. Její matka má prý zdravotní komplikace a vězeňské úřady jí údajně odpírají spánek. Ukrajinské velvyslanectví vystoupení Jevhenije Tymošenkové v senátním výboru nekomentovalo. Tymošenková si odpykává sedmiletý trest za podpis údajně nevýhodné smlouvy o nákupu ruského plynu v roce 2009.

„Moje matka byla nelegálně uvězněna, šest měsíců je ponižována a trpí špatným zacházením od režimu, který se jí snaží zlomit,“ řekla Jevhenija. Je podle jejích slov držena v osvětlené cele pod dohledem kamer a nedávno upadla do bezvědomí kvůli „záhadnému poklesu krevního tlaku“. Podle vedení věznice měla Tymošenková jen závrať. Jevhenija Tymošenková řekla, že její matka má vážné zdravotní problémy, které nejsou léčeny. Bývalá premiérka si stěžuje mimo jiné na silné bolesti zad, kvůli kterým se prý jen obtížně pohybuje.

Na prohlídku Tymošenkové se chystá mezinárodní tým
   
Tymošenková odmítá vyšetření lékaři ukrajinského ministerstva zdravotnictví, protože jim nedůvěřuje a považuje je za komplice režimu prezidenta Viktora Janukovyče, který ji uvrhl do vězení. Ukrajinská generální prokuratura v úterý oznámila, že Tymošenkovou brzy prohlédne mezinárodní tým lékařů. V jeho čele by mohla podle agentury Interfax stanout bývalá česká ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová.

Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za podpis údajně nevýhodné smlouvy o nákupu ruského plynu v roce 2009. Její spojenci obviňují prezidenta Viktora Janukovyče, že její proces zinscenoval jako politickou pomstu. „Věznění Tymošenkové kvůli pochybnému, politicky motivovanému obvinění je ve svobodném a otevřeném systému nepřijatelné,“ reagovala na slova Jevhenije Tymošenkové demokratická senátorka Jeanne Shaheenová.  

USA a Evropská unie ostře kritizovaly věznění ukrajinské expremiérky a žádají její propuštění. EU odmítla podepsat s Kyjevem kvůli tomuto případu důležitou dohodu o partnerství.