Sebevražedný atentátník má v Somálsku na svědomí 11 mrtvých

Mogadišo - Nejméně jedenáct lidí zemřelo podle agentury AFP při bombovém útoku nedaleko prezidentského paláce v somálském hlavním městě Mogadišu. Sebevražedný atentátník se odpálil v autě u hotelu, kde se často scházejí poslanci. V roce 2010 tam udeřili islamisté z Šabábu, zabili tehdy víc než 30 lidí. Dnešní útok se odehrál krátce poté, co metropolí projížděl nový zvláštní vyslanec Evropské unie pro země takzvaného Afrického rohu Alexander Rondos. Zavítal i do prezidentského paláce.

Agentura Reuters informovala, že auto se zřejmě sebevražedným útočníkem narazilo do kavárny nedaleko hotelu, kde se často setkávají somálští politici. Podle zdrojů této agentury zemřelo nejméně devět lidí a 34 dalších bylo zraněno. „Mezi oběťmi jsme zatím neviděli žádné zákonodárce. Počet obětí může růst,“ řekl Reuters policista Hassan Ali, podle nějž byli zabiti civilisté. Policisté a mluvčí jednotek Africké unie v Somálsku uvedli, že útočník podle prvních zpráv nejdříve střílel na lidi sedící u hotelu, než auto odpálil.

Somálsko nemá účinnou centrální vládu od roku 1991, kdy byl svržen diktátor Siad Barre. Slabá vláda podporovaná Západem bojuje pět let proti radikálnímu islámskému hnutí Šabáb. Africkým spojeneckým jednotkám se nedávno podařilo vytlačit Šabáb z metropole. V rukou povstalců ale stále zůstává velká část jihu země. Šabáb tvrdí, že jeho ústup z Mogadiša byl taktický, a násilnosti ve městě neutichají.
   
Hotel, u nějž se dnes incident odehrál, byl terčem sebevražedného atentátníka již v srpnu 2010. Při útoku tehdy zemřelo asi 30 lidí včetně šesti poslanců. Mogadišo podle AFP platí za jednu z nejnebezpečnějších metropolí světa. Útok přichází asi dva týdny před mezinárodní konferencí o nestabilitě v Somálsku a pirátství, které bují u jeho břehů.