Římskokatoličtí duchovní dostanou školení, zamezí pedofilii?

Mnichov - Římskokatolická církev bude školit své duchovní k ochraně dětí před sexuálním zneužíváním. V bavorském Mnichově kvůli tomu vzniká středisko, které má prostřednictvím internetu kněží a další představitele vychovávat. Vatikán to oznámil na závěr mimořádné konference k pedofilii v církvi. Iniciativa je odpovědí na řadu skandálů kolem zneužívání dětí církevními představiteli.

Středisko pro ochranu dětí bude nabízet třicetihodinové internetové výuky duchovním i vychovatelům. Pět tisíc biskupů a ostatní duchovní si tak osvojí nejvhodnější postupy a psychologické znalosti týkající se pedofilie. Na projektu se budou podílet katolické instituce v Argentině, Ekvádoru, Německu, Itálii, Indii, Indonésii, Ghaně a Keni. „Tento ústav je jen částí obnovy. Tato chvíle nás nutí k pokoře a akci. Je důležité, abychom byli věrohodní na všech úrovních církve,“ prohlásil mnichovský kardinál Reinhard Marx.
   
Nabídnout jasné instrukce i možnosti spolupráce církevních představitelů s justicí v jednotlivých zemích bylo hlavním úkolem sympozia, které se konalo pod názvem Směrem k ozdravení a obnově. Uskutečnilo se desítku let poté, co vypukly skandály s pedofilními činy kněžích ve Spojených státech, po kterých následovala podobná šokující odhalení v Evropě či Austrálii.

Papež Benedikt XVI.
Zdroj: AP Photo
Autor: Pier Paolo Cito

Papež volá po účinné prevenci
   
Papež Benedikt XVI. v pondělí vyzval účastníky setkání, na kterém se sešlo 200 představitelů z celého světa, k hluboké obnově církve na všech úrovních. V poselství zdůraznil potřebu udělat kroky, které zajistí účinnou prevenci a podporu obětem pedofilie.