Berlusconi a syn obžalováni z daňových úniků

Řím – Italská prokuratura dnes obžalovala bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a jeho syna z daňových úniků při podnikání. Berlusconiho mediální společnost Mediaset, v jejímž vedení působí jeho syn Pier Silvio, porušila podle prokuratury daňové předpisy při nákupech práv k hollywoodským filmům a k televizním zábavným pořadům. Nákupy prováděla pomocí tajných fondů. Ve stejném případu bylo obviněno 10 dalších lidí. Expremiér zopakoval, že se cítí nevinen, a obvinil prokuraturu ze zaujatosti.

Prokuratura ve středu navrhla pro Berlusconiho trest pěti let vězení v takzvaném případu Mills. Berlusconi je v něm u milánského soudu obžalován z toho, že v roce 1997 dal svému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek ve výši 600 tisíc dolarů (nyní asi 11,4 milionu korun). Peníze měly být poukázány z údajných tajných fondů společnosti Mediaset.

Silvio Berlusconi v rozhovoru pro televizní stanici Canale Cinque:

„Jedná se o justiční persekuci, o operaci nezměrného hanobení, která změnila milánský tribunál ve zvláštní tribunál k odstranění Berlusconiho z politiky a k jeho zničení jakožto lidské bytosti.“


Pětasedmdesátiletý Berlusconi stojí před soudem i v několika dalších případech. Zřejmě nejznámější z nich se týká obvinění, že platil za sex s nezletilou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou alias Ruby a zneužil svých pravomocí k tomu, aby se to pokusil uchovat v tajnosti.