Soudní dvůr EU posílil odpůrce ACTA - zakázal filtrování dat

Brusel - Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) zakázal filtrování dat klientů ze strany poskytovatelů internetových služeb v Evropě. Unijní soud tak odmítl žádost belgické společnosti autorů a skladatelů Sabam, která chtěla přimět poskytovatele internetových služeb Netlog, aby jako „preventivní dohled“ zavedl systém filtrování. Rozhodnutí posílilo odpůrce mezinárodní dohody proti padělatelství (ACTA). Proti ní protestovaly v uplynulých dnech v evropských městech desetitisíce jejích odpůrců a hackeři útočili na webové stránky vládních úřadů. Koncem února by se měly uskutečnit další protesty.

„Nelze nutit provozovatele nějaké sociální sítě, aby zavedl celkové filtrování zaměřené na všechny své uživatele ve snaze předejít nedovolenému používání hudebních a audiovizuálních děl,“ uvedl SDEU.

Francouzská socialistická europoslankyně Françoise Castexová označila rozhodnutí nejvyšší justiční instance EU za důkaz, že mechanismy prosazované ve smlouvě ACTA odporují právu. V uplynulých týdnech proti mezinárodní dohodě protestovaly v evropských městech desetitisíce jejích odpůrců a hackeři útočili na webové stránky vládních úřadů. Očekávají se další podobné protesty v Evropě i jinde ve světě.

Dohodu ACTA loni v říjnu podepsaly Spojené státy, Austrálie, Kanada, Japonsko, Maroko, Nový Zéland, Singapur a Jižní Korea. Letos v lednu se k nim připojilo dvaadvacet ze 27 zemí Evropské unie včetně Česka. Po protestech pozastavilo několik zemí její ratifikaci, mezi nimi i Česko, Polsko, Bulharsko a Lotyšsko.

Evropa zřejmě zažije další protesty proti ACTA

Odpůrci ACTA chystají další protesty. Pirátská strana Rakouska vyzvala k demonstracím ve velkých rakouských městech na 25. února. Podobné protesty by se měly uskutečnit i v dalších evropských městech. Mluvčí Pirátské strany Rakouska Christian Marin ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že protesty musejí pokračovat, dokud se vláda neodhodlá k činům. Kritici dohodě vyčítají zejména to, že podle nich omezí svobodné prostředí internetu.

O uplynulém víkendu proti mezinárodní dohodě protestovaly v evropských městech desetitisíce jejích odpůrců. Nejvíce se jich sešlo v Mnichově, kde svůj nesouhlas dalo najevo asi 16 000 lidí. V Rakousku vyšlo do ulic několika velkých měst si 6 000 demonstrantů.

Rozhovor s Josefem Kopeckým (zdroj: ČT24)