Inspektoři MAAE požádali o přístup do komplexu Parčin

Teherán – Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se za poslední měsíc už podruhé pokoušejí v Íránu prověřit jeho jaderný program. Íránská armáda dnes zahájila cvičení protiletadlové obrany, aby se připravila na ochranu jaderných zařízení. Rusko a Čína, tradiční spojenci Teheránu, podle diplomatů tentokrát na Írán tlačí, aby lépe spolupracoval. Odborníci MAAE přijeli do Teheránu časně ráno a zdržet se mají dva dny. MAAE podle íránského rozhlasu požádala, aby Írán pustil její inspektory do vojenského komplexu Parčin.

Jejich šéf Herman Nackaerts po návratu minulé delegace 1. února nehýřil optimismem, protože při tehdejším jednání se nepodařilo nijak pokročit v objasnění sporných bodů íránského programu. Velké naděje si nedělá ani v případě nynější mise. Řekl pouze, že doufá v určitý posun. „Prioritou samozřejmě je pustit se do stále ještě nezodpovězených sporných bodů kolem možných vojenských rozměrů jaderného zbraňového programu,“ řekl. 
   
Inspektoři se mají sejít s vedením Íránské organizace pro jadernou energii (AEOI). Přesný program jejich návštěvy nebyl zveřejněn. Agentura AP informovala, že dle íránského rozhlasu projevila MAAE zájem o prohlídku vojenského komplexu Parčin. Naposledy jej odborníci z agentury viděli v lednu 2005, v březnu téhož roku už další prohlídku Teherán nepovolil. Přitom inspektoři stačili zhlédnout jenom jeden ze čtyř provozů, o něž se zajímali.

Vojenská základna Parčin je nedaleko Teheránu a je to také středisko vývoje konvenčních zbraní. Panuje podezření, že v podzemí se skrývá zařízení, v němž Íránci pracují na atomovém výzkumu. To ale Teherán popírá. MAAE sama ale od roku 2008 nepoukázala na Parčin v žádné ze svých zpráv zveřejňovaných pravidelně o Íránu. Íránský rozhlas v komentáři k návštěvě inspektorů sdělil, že ať „je důvod MAAE (pro zhlédnutí Parčinu) jakýkoli, dokazuje to, že se agentura nehodlá držet svých předchozích slibů“. AP z toho usuzuje, že Teherán inspekci Parčinu nepovolí.

Íránská agentura IRNA oznámila, že manévry protiletadlové obrany jsou určeny k nácviku ochrany „citlivých objektů, zejména jaderných“. Cvičení potrvá čtyři dny a bude se konat na jihu státu, zejména v okolí Perského zálivu. Armáda bude zkoušet rakety, radary a letadla.

Rozjede se naplno vyjednávání?
   
Íránci v neděli oznámili, že chtějí co nejdřív znovu vyjednávat se světovými mocnostmi. Původně s Teheránem jednalo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo, avšak Írán nepřistoupil na jejich návrhy, takže rozhovory byly loni přerušeny. Teď mocnosti znovu zvažují jejich obnovení, o něž Írán požádal koordinátorku vyjednavačů a šéfku evropské diplomacie Catherine Ashtonovou písemně.
   
Experti MAAE navštívili zemi už v lednu, přístup na některá jaderná pracoviště a kontakt s některými jadernými vědci jim ale byl odepřen. Vláda v Teheránu však jednání označila za pozitivní a konstruktivní.

Západ Teherán podezírá, že tajně usiluje o výrobu jaderných zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je výlučně mírový. Sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu vyhlásily OSN, USA i EU.