Nejlepší hlídači hranic? Vytrénovaní psi

Minsk - Řada vzájemných projektů funguje mezi Evropskou unií a Běloruskem i přes spory o lidská práva. Patří mezi ně i ochrana společné hranice před nekontrolovaným pohybem imigrantů a podezřelých zločinců. Hranice je přitom dlouhá přes tisíc kilometrů. Nezastupitelnou roli proto hrají psi.

Uhlídat pomezí s Polskem, Litvou a Lotyšskem by bez čtyřnohých pomocníků prakticky nešlo.  „Devadesát až 95 procent narušitelů hranice zadržíme v lesnatém terénu díky psům. Jsou to oni, kdo nám nejvíc pomáhají. Bez nich by to bylo jako hledat jehlu v kupce sena,“ podotkl Genadij Gutsu, velitel výcvikového střediska. 

Tréninkové středisko ve Smarhoňi, nedaleko litevského pomezí, pohraničníci založili před víc než patnácti lety. Každý rok tady vycvičí dvě stovky psovodů a několik stovek čtyřnohých stopařů. „Psa pustím teprve, když vidím, že podezřelého nejsem schopný zadržet jinak. Ve většině případů ale stačí jen to, že jsou psi s námi. Je to důležitý psychologický faktor, který je zastaví. Když ale nespolupracují, pes je dožene velmi rychle,“ konstatoval psovod Andrej Gajkov. 

Hranice
Hranice

Bělorusové postupně zlepšili podmínky výcviku i genofond zvířat. Většina psovodů, kteří tady projdou tréninkem, tvrdí, že si se psy vypěstují tak pevný vztah, že spolu zůstávají ve službě celé roky.

Video Reportáž Tomáše Eyema
video

Reportáž Tomáše Eyema