Princ lavinu přežil, z kómatu se ale už asi neprobere

Innsbruck – Nizozemský princ Johan Friso, kterého před týdnem v rakouských Alpách zasypala lavina, je v kómatu a podle lékařů se z něj možná už nikdy neprobere. Lavina prince zavalila při lyžování mimo sjezdovku v luxusním středisku Lech am Arlberg, kde nizozemská královská rodina tradičně tráví zimní dovolenou.

Pod sněhovou masou v hloubce asi 40 centimetrů byl 43letý princ uvězněný zhruba 20 minut a byl dlouho bez přísunu kyslíku. Podle lékařů univerzitní nemocnice v Innsbrucku, kde byl prostřední syn královny Beatrix minulý pátek v ohrožení života hospitalizován, má proto Johan vážně poškozený mozek.

Šéf traumatologického oddělení nemocnice Wolfgang Koller řekl, že princ byl po vyproštění oživován asi 50 minut, během nichž měl zástavu srdce. „Padesát minut reanimace je velmi, velmi dlouhá doba. Dalo by se říct, že příliš dlouhá,“ konstatoval na dnešní tiskové konferenci Koller. Snímky z magnetické rezonance ve čtvrtek ukázaly, že princův mozek utrpěl rozsáhlé poškození. Princ má být později převezen na soukromou kliniku.

„Dnes se nedá s jistotou říct, zda princ Friso někdy znovu nabere vědomí,“ řekl Koller. Pacient se podle něj může probudit za několik let, nebo také nikdy. Podle šéfa lékařského týmu může neurologické léčení trvat měsíce, možná roky. Královská rodina nyní bude hledat vhodný ústav pro rehabilitaci.

Princ Johan Friso a princezna Mabel s dětmiPrinc Johan Friso je druhým nejstarším synem nizozemské královny, následnického práva se ale kvůli kontroverzím, které vyvolala volba jeho životní partnerky, vzdal. V roce 2004 si tento vystudovaný ekonom vzal za ženu Mabel Wisseovou Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s jistým nizozemským narkobaronem. Mají spolu dvě malé dcery.