Nelson Mandela byl hospitalizován kvůli bolestem

Johannesburg - Bývalý jihoafrický prezident a držitel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela je v nemocnici. Dlouhodobě má zdravotní problémy a podle lékařů potřebuje odbornou péči. Prezident Jižní Afriky Jacob Zuma, který o stavu 93letého Mandely v dnes ráno informoval, požádal, aby všichni respektovali jeho soukromí. Nemocnici má podle něj Mandela opustit už v neděli nebo v pondělí.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Chris Jackson

„Madiba (kmenové jméno Mandely) je v pořádku a je při plném vědomí… Jsme rádi, že mu nehrozí nebezpečí a děkujeme lékařům za jejich tvrdou práci a profesionalitu. Dostává se mu dobré lékařské péče a měl by nemocnici opustit zítra (v neděli) nebo v pondělí,“ prohlásil Zuma.

Prezidentská kancelář uvedla, že Mandelu trápí již delší dobu bolesti v břišní oblasti a je třeba speciální lékařské péče. „Nemohu to dále komentovat, ale mohu vás ujistit, že bývalý prezident je v dobré náladě a daří se mu dobře. Nepůjdu do dalších detailů, protože ctíme soukromí rodiny i prezidenta Mandely. Chceme zabránit fámám a snažíme se být vstřícní,“ uvedl mluvčí Zumova úřadu Mac Maharaj.

Mandelu nečeká operace, propuštěn by mohl být už v neděli

Současně mluvčí vládního Afrického národního kongresu (ANC) Keith Khoza vyvracel zprávy o tom, že Mandelu čeká operace. Pro server e-news uvedl, že lékaři se rozhodli Mandelu hospitalizovat, aby prověřili příčinu bolestí, na něž si už nějaký čas stěžuje: „Nebylo to nenadálé, je v pořádku a v dobrém zdraví. Není třeba se znepokojovat. Jde o kontrolu, ne o operaci.“

Nelson Mandela
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Gareth Davies

Nebylo oznámeno, kam byl Mandela převezen. Novináři, kteří se to snažili zjistit, byli vykázáni z nemocnic v Johannesburgu i Pretorii. Mandela byl v nemocnici před rokem s plicními problémy, ale Zumův úřad tehdejší hospitalizaci bagatelizoval jako běžnou zdravotní prohlídku.

Mandelova vnučka Ndileka poskytla vyjádření agentuře AFP, přičemž se nezdála být příliš znepokojená: „Není to nic velkého. Je naprosto zdráv. Když jsem ho viděla ve středu, měl dobrou náladu… Nejsem znepokojená.“ U Mandelova lůžka je prý jeho manželka Graça. 

V dnešním prohlášení popřál Zumův úřad Mandelovi brzké uzdravení a ujistil ho „láskou a přáním všeho dobrého od všech Jihoafričanů a lidí celého světa“. Mandela je v něm označován kmenovým jménem Madiba a úřad vyzývá občany, aby respektovali soukromí rodiny. 

Mandela strávil během apartheidu 27 let ve vězení. V roce 1993 získal Nobelovu cenu a o rok později byl zvolen prezidentem v prvních volbách, jichž se vůbec poprvé zúčastnili všichni obyvatelé JAR. Prezidentem byl po dobu jednoho mandátu do roku 1999. Mandela se stáhl z veřejného života v roce 2004 před svými šestaosmdesátými narozeninami. Na veřejnosti se od té chvíle objevuje jen sporadicky.