Soudce Garzón neporušil zákon o amnestii

Madrid – Španělský prominentní soudce Baltasar Garzón neporušil zákon o amnestii, když vyšetřoval zločiny z éry diktátora Franciska Franka. Rozhodl tak tamní nejvyšší soud. Garzóna žalovaly dvě pravicové skupiny, podle kterých překročil pravomoci. Garzón ale tvrdil, že zvěrstva splňovala charakteristiku zločinů proti lidskosti a amnestie se na ně nevztahovala. V jiném případu byl ale Garzón tento měsíc usvědčen z nezákonného využívání odposlechů při vyšetřování.

Garzón nařídil prošetřit smrt 100 tisíc lidí, kteří zahynuli během občanské války ve 30. letech minulého století a v následujícím období. Soud rozhodoval, zda na to měl právo, protože na tyto zločiny se vztahuje amnestie z roku 1977.
   
Garzón během soudních slyšení vinu popřel a své rozhodnutí vyšetřit zločiny spáchané před mnoha desetiletími obhajoval. Podle něj frankistické síly své odpůrce likvidovaly systematicky, a dopouštěly se tak zločinů proti lidskosti, které podle mezinárodního práva nemohou být amnestovány.

Nelegální odposlechy budou Garzóna stát 11 let funkce

Garzónovi v tomto případě hrozil zákaz výkonu soudcovského povolání na 20 let. Přestože mu soud dal za pravdu, nebude už svou funkci nejspíš nikdy vykonávat. V jiné kauze ho totiž nejvyšší soud začátkem února uznal vinným kvůli nařízení nelegálních odposlechů v korupční aféře. Podle rozsudku 56letý soudce nesmí svou práci vykonávat 11 let.

Video Telefonát Lubice Zlochové
video

Telefonát Lubice Zlochové

Garzón proslul především vyšetřováním zločinů proti lidskosti po celém světě. Právě on inicioval vydání zatykače na někdejšího chilského diktátora Augusta Pinocheta.