Ekologickou katastrofu u Zélandu způsobil kapitán

Wellington - Filipínský kapitán a navigační důstojník z nákladní lodi Rena, která loni v říjnu uvízla u pobřeží Nového Zélandu, přiznali vinu za způsobení ekologické katastrofy. Podle agentury Reuters oběma mužům hrozí vysoké pokuty a až sedm let za mřížemi. Uniklé palivo způsobilo nejhorší ekologickou katastrofu na Novém Zélandu za několik desetiletí.

Kapitán Reny přiznal, že loď řídil nebezpečným způsobem, že zavinil únik nebezpečné látky a že se pokusil justici uvést v omyl pozměněním palubních záznamů. Navigační důstojník se přiznal k většině obvinění. Oba muži jsou ve vazbě. Rozsudek by měl padnout 25. května.

O život přišly tisíce ptáků
   
Nákladní loď patřící řecké společnosti Costamare a plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga u novozélandského Severního ostrova loni 5. října. Z poškozeného plavidla, které vezlo 1 700 tun oleje, 200 tun vlastního paliva a přes 1 300 kontejnerů, uniklo do moře kolem 300 tun topného oleje. Ten zamořil okolní pláže a zabil tisíce ptáků. V lednu se polovina nákladní lodi začala potápět.

Nákladní loď Rena se potápí
Zdroj: ČT24

Záchranné týmy pokračují v odstraňování nákladu a sbírání trosek z pláží a mořského dna. Záchranářům se podařilo odčerpat kolem 1 000 tun topného oleje a vyzvedli zhruba polovinu kontejnerů.