Slováci se skládají na „gorilího“ novináře

Bratislava - Slováci organizují sbírku na pomoc novináři Tomu Nicholsonovi, kterému slovenský soud nedávno zakázal vydat knihu o případu údajného podplácení politiků a úředníků na Slovensku. Finanční dary mají posloužit tomu, aby se žurnalista na volné noze dál mohl věnovat podezřením z největší korupční aféry v historii země nazvané Gorila. „Byl jsem překvapen, lidé posílají jedno nebo tři eura, ale i tisíc eur,“ prohlásil Nicholson.

„Po vypuknutí kauzy Gorila je plně vytěžován nejrůznějšími požadavky týkající se případu. Dlouhodobě to nevydrží, zanedlouho se bude muset živit jinou prací,“ informovala nevládní organizace Aliance Fair-play, která vyzvala k podpoře novináře kanadského původu. Dary, dosud v celkové výši asi 5000 eur (zhruba 125 000 korun), dostal Nicholson od svých sympatizantů i bez veřejné výzvy.

Na obří korupci ve slovenské politice v letech 2005 a 2006 poukázaly dokumenty, které se koncem loňského roku objevily na internetu. Nicholson se ke spisu s přepisy odposlechů dostal už před několika lety. Knihu o případu začal psát poté, co média jeho články kvůli obavám z možných žalob odmítla zveřejnit. Penta od provalení aféry tvrdí, že informace ze spisu nejsou pravdivé.

Novinář ale prozatím neuspěl ani se záměrem vydat knihu. Bratislavský soud na základě návrhu právníků spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka předběžným opatřením vydání knihy zakázal. Právě Haščák podle spisu často chodil do odposlouchávaného bytu; finančník to ale popřel. Jeho iniciativa zastavit vydání knihy narazila na Slovensku na vlnu odporu; kritici soudního rozhodnutí hovoří o cenzuře a nepřiměřeném zásahu do svobody slova.