BP zaplatí za explozi plošiny skoro 8 miliard dolarů

Chicago – Britský energetický koncern BP zaplatí 7 miliard a 800 milionů dolarů (146,2 miliardy korun) jako odškodné za dva roky starou explozi ropné plošiny v Mexickém zálivu. Těžařská společnost se na tom dohodla se zástupci firem, ekologů a lidí, které havárie zasáhla. Právě oni by si měli peníze rozdělit. Dohodu musí ještě potvrdit soud. Ekologickou katastrofou by se měl začít zabývat v pondělí. Další kompenzace ale po společnosti ještě požadují její obchodní partneři a americká vláda.

Téměř osmimiliardovou kompenzaci si rozdělí na 100 tisíc lidí. BP částku uhradí z 20miliardového fondu, který na likvidaci škod už dříve vyčlenila. Peníze dostanou rybáři, záchranáři nebo obyvatelé míst, které ekologická katastrofa nějak zasáhla. „BP se už od začátku snažila naplnit své povinnosti vůči lidem na pobřeží Mexického zálivu. Pracovali jsme na tom téměř dva roky. Navržené vyrovnání je zásadním pokrokem k vyřešení havárie plošiny Deepwater Horizont,“ uvedl šéf firmy Bob Dudley.

BP: Vyrovnání neznamená, že přiznáváme vinu

Proces s BP měl začít v pondělí v USA, kdy měla být určena odpovědnost společnosti za ropnou havárii. Soud byl ale odložen o týden, aby strany měly dostatek času k mimosoudní dohodě. Podle BP ale vyrovnání neznamená, že společnost přiznává vinu. Další kompenzace navíc ještě požadují i její obchodní partneři a americká vláda. Soudním sporům tak zdaleka není konec.

Video BP zaplatí miliardovou kompenzaci
video

BP zaplatí miliardovou kompenzaci

Při havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v dubnu 2010 v Mexickém zálivu zahynulo jedenáct lidí a do moře uniklo 800 milionů litrů ropy. Únik byl nejhorší v historii USA a způsobil obrovskou přírodní katastrofu. Řada lidí na pobřeží se s následky havárie potýká i téměř dva roky od výbuchu. „Byznys je na tom bledě. Nejezdí tolik lidí jako normálně. Samozřejmě to může být stavem ekonomiky nebo lidé vnímají tohle místo jako poskvrněné. Těžko říct, ale lidí je určitě míň,“ řekl šéf přístavu Venice Marina Paul Reeves.