Medvěděv nařídil prověrku rozsudku pro Chodorkovského

Moskva - Dosluhující ruský prezident Dmitrij Medvěděv nařídil generální prokuratuře prostudovat legálnost rozsudků v řadě ostře sledovaných případů. Žalobci se budou zabývat i kauzou odsouzeného oligarchy Michaila Chodorkovského, který stál v devadesátých letech v čele ropného gigantu Jukos. V roce 2010 mu soud prodloužil původní osmiletý trest za zpronevěru a daňové úniky o dalších šest let. Podle odpůrců Kremlu byl proces politicky motivovaný.

Zprávu o prověrce Chodorkovského kauzy Kreml zveřejnil jen několik hodin po oznámení výsledků prezidentských voleb, v nichž s převahou získal pro příštích šest let mandát Vladimir Putin, Medvěděvův nejbližší politický spojenec. Ruská liberální opozice právě Putina obviňuje z intrik, které Chodorkovského nakonec přivedly do vězení. Bývalý miliardář před svým zatčením neskrýval politické ambice a byl označován za Putinova vážného soka.   

Chodorkovskij si na severu Ruska odpykává dlouholetý trest vězení za údajné krádeže ropy, podvody a defraudace. Z vězení má bývalý šéf kdysi mocné ropné společnosti Jukos vyjít až v roce 2016. Ruská liberální veřejnost a mnohé západní státy proces s Chodorkovským označily za zpolitizovaný, sám Chodorkovskij se považuje za vězně svědomí.

Michail Chodorkovskij
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Medvěděv, jehož po nedělních prezidentských volbách bude ve funkci v květnu střídat Vladimir Putin, rovněž nařídil, aby ministerstvo spravedlnosti do 15. března vysvětlilo důvody zamítnutí žádosti opozičních politiků o založení politické strany. Podle agentury RIA Novosti jde o Stranu lidové svobody Za Rusko bez zvůle a korupce známou pod zkratkou Parnas. O založení této strany požádali v roce 2010 přední aktivisté ruské opozice Boris Němcov, Vladimir Milov, Vladimir Ryžkov a Michail Kasjanov. Ministerstvo tehdy registraci odmítlo s odůvodněním, že odporuje zákonu o politických stranách.   

Podle agentury ITAR-TASS vychází 32 soudních kauz, jejichž kontrolu Medvěděv nařídil, ze seznamu, který v únoru prezident obdržel od představitelů opozice. Ti tehdy přišli do Kremlu, aby hlavě státu předali seznam osob, jež považují za politické vězně. Medvěděv jim přislíbil, že uvedené případy přešetří.   

Medvěděv rovněž podle ruských médií pověřil generální prokuraturu, aby zkontrolovala dodržování zákonných předpisů při projednávání žádosti o opoziční demonstraci, která se měla v neděli konat v Moskvě. Při podání žádosti došlo 20. února v budově moskevské radnice k potyčce, při níž byl napaden poslanec strany Spravedlivé Rusko Ilja Ponomarjov.