Tisk: Putin vítězí ve starém stylu, do Kremlu se ale vrací oslabený car

Moskva – Vladimir Putin se může chystat do Kremlu, komentuje dnešní ruský tisk premiérovo vítězství v nedělních prezidentských volbách s tím, že očekávaného vítězství již v prvním kole bylo dosaženo i za cenu mnoha přešlapů a „sterilizace“ celého volebního procesu. Komentáře evropských deníků prorokují staronovému prezidentovi nelehké období a shodují se, že se do Kremlu po čtyřech letech vrací oslabený car.

„Vladimir Putin je krok od Kremlu“, hlásá v hlavním titulku liberální list Kommersant. Premiér podle vlastních slov noc před volbami spal dobře, list by však zajímalo, jak se vyspal noc po volbách, v nichž se „hlasy sbíraly obvyklým způsobem“ a pozorovatelé byli vyháněni z volebních místností. Ale přehmatů zřejmě nebylo více než během parlamentních voleb loni v prosinci.

Podle listu Vedomosti sice Putin vyhrál s velkým odstupem, ale i tak „režim nedokázal splnit úkol zvětšit svou legitimitu“. Hlavním problémem byla nepřítomnost nových tváří mezi kandidáty s výjimkou miliardáře Michaila Prochorova, což však není problém opozice, ale režimu, v němž nepanují rovné podmínky a Putin si sám vybírá soupeře. Systém se ocitl v pasti: otevřené falšování nebylo žádoucí, ale nešlo ani ohlásit slabý výsledek. Rusko se podle komentátora rozdělilo na ty, kdo požadují legitimní volby na základě svobodné vůle a čestného součtu hlasů, a na ty, pro které volby nejsou poctivou soutěží, ale jen procedurou, která má potvrdit stávající pořádek. „Potřebné výsledky se dosahují na účet mnohastupňové sterilizace volebního procesu,“ poukázal deník na vyloučení konkurenceschopných soupeřů z klání, znevýhodnění připuštěných uchazečů, přešlapy během hlasování až po falšování výsledků při sčítání ve vyšších instancích.

„Bez ohledu na konečné výsledky vítězství může slavit jak Vladimir Putin, tak občanská společnost,“ usoudil list Novyje izvestija, podle něhož ruská společnost poprvé od začátku tisíciletí donutila režim počítat s názorem lidí. Vítěz voleb bude muset hledět nejen na své stoupence, ale i na poraženou menšinu. První i druzí jsou občané a ti poprvé od 90. let dali najevo, že jim budoucnost země není lhostejná.

Rovněž vládní deník Rossijskaja gazeta poukázal na nebývalé množství pozorovatelů u volebních uren, kde dění i prostřednictvím webových kamer sledovalo na milion lidí. Ale ani zahraniční pozorovatelé vážnější nesrovnalosti nezaznamenali.

„Od okamžiku nominace premiéra Putina na prezidenta bylo těžké si představit, že kandidát nezvítězí v jakýchkoli relativně čestných či dokonce naprosto čestných volbách. Prohrát mohl jen v naprosto nepoctivých volbách,“ míní Izvestija. Ale podle komentátora se už vítězi začal odpočítávat čas a kredit důvěry.

Neue Zürcher Zeitung z 5. beřezna 2012
Zdroj: ČT24

Evropský tisk: Ruská střední třída zvedá hlavu

„Éra zázraků je pryč,“ tvrdí italská La Repubblica. Připomíná, že při volbách v roce 2000 byl v Rusku chaos a Putin dokázal zjednat pořádek. Po nynějších prezidentských volbách je situace jiná. „Střední třída zvedla hlavu,“ píše komentátor listu.

„Putin už nemusí absolvovat druhé kolo u volebních uren, možná ho ale čeká na ulici,“ upozorňuje štrasburský deník Dernieres Nouvelles d'Alsace. Putinovo místo v mocenské struktuře Ruska je dnes prý mnohem nestabilnější než před osmi lety, kdy o místo v čele své země bojoval naposledy.

Podle komentátora listu The Daily Telegraph Edwarda Lucase je naopak ruská opozice příliš slabá na to, aby zvítězila. „Bylo by naivní očekávat jednoznačnou změnu,“ píše komentátor. „Velkým nebezpečím ale pro Putina je, že jeho někdejší kumpáni z KGB ho začnou vidět spíše jako přítěž než jako svého hráče,“ tvrdí Lucas, který novému prezidentovi místo šesti let v čele Ruska dává tak dva roky.

Ani švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung nemaluje Putinovu budoucnost v jasných barvách. Jeho volební vítězství prý nic nezmění na zmenšujícím se významu Ruska. „Účinná zahraniční a bezpečnostní politika nyní závisí převážně na výkonném hospodářství,“ připomíná list. Putin však v posledních letech bránil reformám. „Rusko tak sice rostlo, bez Putinových okovů ale mohlo dnes být mnohem dál,“ tvrdí Neue Zürcher Zeitung.

Podle listu Luxemburger Wort to sice spousta evropských politiků s ohledem na veřejné mínění neřekne nahlas, ale s nově zvoleným ruským prezidentem se dá dobře žít. Protože u Putina se prý ví, co se od něho dá očekávat: tvrdá linie při prosazování vlastních zájmů.