Jak kradete? Dánská policie se zeptá lupičů

Kodaň - Dánská policie ze severu země chce snížit kriminalitu za každou cenu. Rozhodla se proto zeptat pomocí dotazníků odsouzených zlodějů, jak je možné je lépe chytit a jak jim jejich loupeživé choutky co nejvíce znepříjemnit. Informoval o tom server IceNews.

„Chceme vědět, jak si vybírají určitý objekt (pro loupež),“ vysvětlil záměr policejní komisař Finn Bernth Andersen ze severodánského Frederikssundu. „Uděláme cokoli, abychom snížili počet krádeží.“
   
Policisty bude především zajímat, jak si lupiči vybírají cíle, jaké jsou jejich motivy, jaké techniky používají a jak se zbavují kradených věcí.
   
Dotazníkový průzkum bude dobrovolný a anonymní. Vyplňovat ho budou zloději, kteří si odpykávají tresty ve vězeních, ale také již propuštění kriminálníci.

Budou lupiči odpovídat pravdivě?
   
Hlasy kritiků tvrdí, že odsouzenci mohou poskytnout zavádějící odpovědi. Policie nicméně prohlašuje, že tato akce v rámci alternativního boje s kriminalitou se i tak vyplatí. Připomíná, že jen ve Frederikssundu mezi lety 2010 a 2011 vzrostl počet vloupání o 16 procent.