Odchod Wulffa ve znamení protestů

Berlín - Odcházející německý prezident Christian Wulff se dnes večer tradiční vojenskou slavností oficiálně rozloučil s úřadem hlavy státu. Vojenskou ceremonii, která je vyhrazena jen pro odcházející kancléře či ministry obrany, ale část veřejnosti kritizuje kvůli okolnostem Wulffovy rezignace. Před prezidentským palácem Bellevue, kde se slavnost konala, proto podle agentury DPA demonstrovalo několik stovek lidí, kteří hlukem narušovali vystoupení vojenské kapely.

Mnozí Wulffovi odpůrci na demonstraci přišli s píšťalkami, trumpetami a vuvuzelami, které se staly jedním ze symbolů předloňského světového šampionátu ve fotbale v Jihoafrické republice. Hluk, který demonstranti vyluzovali, byl slyšitelný i v zahradě prezidentského sídla. Takový protest při rozloučení s politikem novodobá historie Německa doposud nepamatuje, upozornila DPA.

Wulff si od vojenské kapely nechal zahrát skladbu Over the Rainbow od amerického skladatele Harolda Arlena. Součástí hudebního vystoupení, které završila německá hymna, byla také Beethovenova Óda na radost. Vojenskou ceremonii přitom Wulffovi mnozí politikové včetně opozičních sociálních demokratů (SPD) nedoporučovali. Wulff totiž odstoupil za sporných okolností kvůli aféře z dob, kdy byl premiérem spolkové země Dolní
Sasko. Udržoval totiž osobní vazby s vlivnými podnikateli a kvůli jedné z těchto kauz ho vyšetřuje státní zastupitelství pro podezření ze zneužití tehdejšího postavení.

Slavnostní odchod prezidenta Wulffa
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Markus Schreiber

Už dříve vlnu pobouření v Německu vyvolalo to, že Wulff, který byl ve funkci pouhých 20 měsíců místo obvyklých pěti let, bude doživotně dostávat částku, která několikanásobně převyšuje průměrný plat v zemi. Jeden z demonstrantů, kteří se dnes před palácem v Berlíně sešli, držel proto podle webu listu Frankfurter Rundschau transparent „Bez důstojnosti žádné služné“.

Mnozí politici ceremonii bojkotovali
   
Večerní ceremonie s vojenskými poctami, zvaná slavnostní čepobití, je vyhrazena pouze pro nejvyšší německé představitele. Dnešní slavnost byla ale podle DPA velkému čepobití na hony vzdálena. S Wulffem se totiž nepřišli rozloučit mnozí vládní i opoziční politici. Nedostavili se také Wulffovi dosud žijící předchůdci Walter Scheel, Roman Herzog, Richard von Weizsäcker a Horst Köhler, kteří jsou v obdobných případech automaticky na
rozlučkové slavnosti zváni.

Slavnostní odchod prezidenta Wulffa
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Markus Schreiber

Wulffa do úřadu předloni prosadila kancléřka Angela Merkelová. V nejvyšší státní funkci Wulffa pravděpodobně nahradí bojovník za lidská práva v bývalé socialistické NDR Joachim Gauck.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové