Psychicky nemocný Američan postřílel v Afghánistánu 16 civilistů

Kábul - Nejméně šestnáct civilistů postřílel dnes americký voják u základny v jihoafghánské provincii Kandahár. Dalších nejméně šest lidí zranil. S odvoláním na místní úřady o tom informoval server BBC. Střelec se vzápětí sám přihlásil vojenským úřadům a byl zadržen. Informace o zabitých ověřovali západní novináři přímo na místě činu. Afghánské ministerstvo obrany sdělilo, že zabito bylo 15 civilistů a zraněno devět. Motiv útoku zatím není známý, voják prý ale mohl mít psychické problémy. Očití svědci tvrdí, že útočníků bylo víc a vraždili pro zábavu. Prezident Hamíd Karzáí čin označil za popravu a vyzval Spojené státy k vysvětlení masakru. Bílý dům vyjádřil nad zprávami o události znepokojení a přislíbil, že bude záležitost monitorovat.

Podle vyšetřovatelů voják vyšel ze základny a vstoupil do tří domů, kde spustil palbu po jejich obyvatelích - mezi mrtvými jsou ženy, děti a také staří lidé. Motiv jeho počínání znám není, ale vyšetřování už bylo zahájeno, uvedl guvernér provincie Kandahár Turjalaj Vasa. Při vyšetřování spolupracují americké síly s afghánskými úřady, uvedl mluvčí NATO Justin Brockhoff. Podle BBC se voják nervově zhroutil. „Nemohu vysvětlit motiv takových brutálních činů, ale v žádném případě nešlo o součást povolených vojenských aktivit,“ zdůraznil zástupce velitele koaličních sil v zemi generál Adrian Bradshaw.

„Oni zabili dítě, kterému byly dva roky. Copak to byl člen Talibanu?!,“ zoufala si obyvatelka vesnice Gul Bašra. O zraněné pečují lékaři ISAF. Pachatele zadrželi jeho kolegové. „Po incidentu se vrátil na základnu a byl okamžitě vzat do vazby. Pokračuje vyšetřování, zaměřuje se na vysvětlení a okolnosti jeho činu,“ řekl Carsten Jacobson, mluvčí ISAF v Afghánistánu. Podle vesničanů je ale napadlo hned několik zjevně opilých amerických vojáků. Po vraždě údajně chtěli mrtvé spálit.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Představitel amerického ministerstva obrany prohlásil, že ministr Leon Panetta byl hluboce zarmoucen a pečlivě sleduje zprávy z Afghánistánu. Republikánští a demokratičtí senátoři označili událost za tragédii, ale podle nich by neměla vést ke změně americké politiky v zemi. „Rozumím rozčílení a bolesti,“ prohlásil republikánský senátor John McCain. „Ale zároveň vím, že bychom neměli zapomínat, že útoky na Spojené státy 11. září měly původ v Afghánistánu. Pokud by v Afghánistánu nastala situace, díky níž by mohl převzít moc Taliban, mohla by se z něj stát základna pro útoky na USA,“ upozornil McCain.

Podle agentury AP jsou z okresu Pandžvaj již hlášeny protesty místních obyvatel a velvyslanectví USA vybídlo své občany v Kandaháru k velké opatrnosti při cestách. Kandahár je kolébkou a v současnosti i jednou z hlavních bašt extremistického hnutí Taliban, jehož režim svrhla invaze koaličních sil v roce 2001.

Činost speciálních sil v Afghánistánu
Zdroj: ČT24

Taliban od té doby vede ozbrojený boj proti zahraničním i vládním silám. Občasné střelby, jejichž oběťmi, ač nechtěnými, se stávají afghánští civilisté, nenahrávají kladným vztahům mezi zahraničními jednotkami a místní vládou i obyvatelstvem. Dnešní incident může tyto vztahy ještě přiostřit. Situace je napjatá už několik týdnů v souvislosti se spálením výtisků koránu na americké základně v Bagrámu.