Chlapci si chtěli zakouřit, zapálili slovenský hrad

Bratislava - Sobotní ničivý požár slovenského středověkého hradu Krásna Horka mají nejspíš na svědomí dvě děti, a to chlapci ve věku 11 a 12 let. Policie je ale zatím neobvinila, protože jsou nezletilí, informovala slovenská média. Slovenské národní muzeum, které hrad spravuje, dnes sdělilo, že se podařilo zachránit 90 procent vzácných exponátů, i když při požáru shořely všechny střechy.

„Zatím nebylo vzneseno obvinění, protože je dost pravděpodobné, že jde o osoby, které z hlediska věku nejsou trestně odpovědné. Jde o nezletilé osoby,“ uvedl slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic. Požár vypukl v sobotu v časném odpoledni a několik hodin ho likvidovaly desítky hasičů. Oheň podle nich přeskočil na dřevěnou šindelovou střechu hradu při vypalování trávy v okolí stavby. Policie ale uvedla, že za požár nejspíš může neopatrně zapálená cigareta.

Podle košické policejní mluvčí Jany Mésarové, kterou cituje server Aktuálne.sk, se tráva vznítila ve chvíli, kdy se dva chlapci pokoušeli zapálit si cigaretu. Plameny se pak dostaly až k samotnému hradu. Vyšetřovatel podle ní už zahájil stíhání pro obecné ohrožení.

Hrad Krásna Horka zachvátil požár
Zdroj: ČT24

Sbírky zůstaly téměř nepoškozeny

Slovenské národní muzeum dnes na svém facebookovém profilu uvedlo, že valnou většinu sbírek oheň nepoškodil. „Před požárem na hradě Krásna Horka se podařilo zachránit 90 procent vzácných sbírek. Úplně shořela celá střecha na hradě, nová expozice v gotickém paláci a zvonice. Tři zvony se roztavily,“ napsali zástupci muzea.

Východoslovenský hrad Krásná Horka nad obcí Krásnohorské Podhradie nedaleko Rožňavy patří k nejzachovalejším gotickým památkám v zemi. Až do nynějška sloužil z velké části jako muzeum - byly v něm umístěny například sbírky historických zbraní a výstroje.