Unie prosazuje snadnější zabavení majetku zločinců

Brusel - Evropská komise chce zasáhnout proti ziskům z trestné činnosti. Zločinci si podle komise přijdou v Evropě ročně na stamiliardy eur. Zpátky se podaří získat jen zlomek. Navrhla proto nová pravidla, která mimo jiné počítají s přísnějšími měřítky při zabavování majetku. Snadnější by mělo být zabavit majetek podezřelým na útěku, nebo byl-li majetek zločince převeden na třetí osoby či strany. 

Brusel chce zasáhnout proti zločincům, kteří v Evropské unii ročně získají z trestné činnosti stamiliardy eur. Podle odhadů OSN v roce 2009 výnosy z trestné činnosti na světě dosáhly 2,1 bilionu dolarů (téměř 40 bilionů korun), tedy zhruba 3,6 procenta světového hrubého domácího produktu. V EU jen třeba z prodeje drog ročně zločinci získávají kolem 100 miliard eur (asi 2,4 bilionu korun). 

„Donucovací a soudní orgány musí mít k dispozici lepší nástroje pro sledování toků těchto peněz. Potřebují také více prostředků, jak získat zpět větší část majetku pocházejícího z trestné činnosti,“ říká eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová. „Zločince je třeba zasáhnout tam, kde to nejvíc bolí, a to tím, že jim zabavíme peníze,“ dodala. 

Komise proto prosazuje snadnější zabavení majetku u podezřelých na útěku. Platit by měla i přísnější pravidla pro podezřelé, kteří převedli majetek z trestné činnosti třetí straně. Brusel chce i účinnější postup při zabavování majetku, jenž přímo není spojen s konkrétní trestnou činností. Komise chce umožnit rovněž konfiskace majetku v případech, kdy není možné vynést rozsudek, protože podezřelý je mrtvý nebo na útěku.