Zásah proti Breivikovi mohl být rychlejší, zpytovala policie svědomí

Oslo - Norská policie dnes poprvé přiznala, že měla loni zasáhnout rychleji proti pravicovému extremistovi Andersi Behringu Breivikovi, když na ostrově Utöya střílel po účastnících letního tábora mladých sociálních demokratů. Masakr si vyžádal 69 mrtvých. Policie se za své selhání omluvila a požádala blízké obětí o odpuštění.

„Jménem policie se omlouvám za to, že se nám nepodařilo útočníka zajmout dříve,“ řekl dnes šéf norské policie Oystein Maeland, když představoval zprávu o zásahu. „Každá minuta navíc byla příliš. Vědomí, že jsme mohli zachránit životy, kdyby byl útočník zadržen dříve, je tíživé,“ dodal Maeland.

Policie mohla být na místě o čtvrt hodiny dřív

Zásahová jednotka mohla na ostrov nedaleko Osla „teoreticky“ dorazit o 16 minut dříve, připustila oblastní šéfka policie Sissel Hammerová. Dohromady Breivik na ostrově Utöya střelbou zasáhl rovnou stovku osob. Z 69 obětí jich 56 střelil do hlavy. Jedna z obětí utonula a jeden člověk zemřel po pádu z útesu při marném pokusu utéct.

Anders Breivik u soudu
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/HEIKO JUNGE

Policie dnes uvedla, že její reakci zpomalily nedostatky v komunikačních systémech a další nešťastné okolnosti včetně porouchání přetíženého člunu, jímž se elitní protiteroristická jednotka SWAT přesouvala na ostrov. Breivik tak byl dopaden až hodinu a 20 minut poté, co se přemístil na ostrov z Osla, kde předtím odpálil nálož u vládních budov v centru metropole, a zabil tak osm lidí. „Mohla být policie rychlejší? Odpověď zní ano,“ přiznal Maeland.

Soud s Breivikem začne 16. dubna a očekává se, že potrvá asi deset týdnů. Extremistovi hrozí 21 let vězení. Není ale vyloučeno, že soud označí teroristu za nepříčetného. Dvojice psychiatrů loni na podzim dospěla k závěru, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií. Soud si ale vyžádal ještě jeden posudek o Breivikově duševním zdraví, který by měl být dokončen do 10. dubna.