Tiso jako ochránce Židů? Slovenská reportáž národ šokovala

Bratislava - Středeční reportáž veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) u příležitosti 73. výročí od vzniku válečné Slovenské republiky vyvolala rozhořčení židovských obcí. V příspěvku ve večerním zpravodajství totiž zaznělo, že tehdejší slovenský prezident Jozef Tiso zachránil před smrtí tisíce Židů. Televize ovšem zapomněla zmínit, že Tiso přitom deportace Židů během války povolil a byl po válce odsouzen k smrti za válečné zločiny. Upozornil na to deník Sme.

Zdroj: http://forum.axishistory.com Autor: ČT24

„Pan prezident Tiso dával výjimky pro naše židovské spolubratry, takže zachránil 11 200 židovských spolubratrů,“ uvedl v reportáži jeden z Tisových příznivců, kterých se ve středu u jeho hrobu v Bratislavě sešla asi padesátka. Televize následně odvysílala komentář historika Milana Zemka, podle kterého Tiso skutečně asi tisíc deportačních výjimek vydal. Ty ochránily asi pět až šest tisíc lidí.

Šedesát tisíc Židů se dostalo do rukou nacistů

Sme tvrdí, že televize vykreslila Tisa jako ochránce Židů, neboť neuvedla všechny historické souvislosti a nepřipomenula zločiny, za něž byl po válce popraven. Reportáž kritizoval i Zemko. „Jde o zásadní chybu, že informace o deportacích nezazněla,“ řekl. Slovensko podle Sme během války vydalo nacistům asi 60 tisíc Židů, přežila jich zhruba tisícovka.

„Jsme šokovaní. Nechápeme, jak se může takto nekvalifikovaný šot odvysílat,“ řekl Jaroslav Franek z Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku. Svaz nyní uvažuje o tom, že podá na televizi stížnost.

RTVS kritiku odmítá a tvrdí, že reportáž byla vyvážená a nestranná. „Neobhajovala Slovenský stát, nešířila a nepropagovala nacismus,“ uvedl mluvčí RTVS Richard Šümeghy.

Slovenský sněm vyhlásil Slovenskou republiku 14. března 1939. Bratislava byla po celou dobu války spojencem nacistického Německa, režim se smluvně zavázal provádět zahraniční a vojenskou politiku v souladu se zájmy Berlína. Mimo jiné v roce 1941 vláda vydala takzvaný židovský kodex, což byl soubor protižidovských opatření, která se inspirovala říšskými norimberskými zákony.