Messi vysílá z trávníku kódy syrské opozici

Damašek – Syrská prorežimní televize Addúnija přišla s reportáží, podle které fotbalista Barcelony Lionel Messi na hřišti vysílá tajné vzkazy syrské opozici. Stalo se to prý při prosincovém utkání s Realem Madrid. Messi pobíhal po trávníku a tím údajně naznačoval, kudy proudí do Sýrie z Libanonu zbraně. V zemi se mezitím dál bojuje.

Se skoro až bizarní konspirační teorií přišla syrská televize. Messi a další hráči z barcelonského týmu prý při zápasu představovali pašeráky a míč zase zásilku zbraní, která do Sýrie putovala z Libanonu. Syrská televize promítla na hřiště mapu Sýrie. Podle toho, jak hráč pobíhal s míčem, se prý do Sýrie pašují zbraně. 

„Nejdřív vidíme, jak se zbraně dostávají z Libanonu,“ komentoval moderátor Addúnije moment, kdy jeden fotbalista přihrál míč spoluhráčovi. „Poté (pašeráci) pokračují do Homsu a dávají zbraně dalším teroristům v Abú Kamálu,“ řekl s odkazem na povstalecké bašty. Messiho poslední střela pak znamená úspěšné předání zásilky na určená místa ve východní Sýrii.

V zemi se mezitím dál bojuje. V Sýrii dnes přišlo o život 62 lidí. Nejméně 35 civilistů zahynulo při vojenských operacích v městech Hamá, Homs, Idlib a Dará. Mezi mrtvými je i 18 vojáků.

Syrská armáda dnes z tanků ostřelovala město Hamá, v němž se bojuje už několik dní. Ze severních čtvrtí hlásí obyvatelé další mrtvé, zraněné i materiální škody. V noci také vojáci vypálili několik raket k libanonské hranici. Dvě z nich dopadly do Libanonu a vyvolaly paniku mezi vesničany.

Před čtrnácti dny bylo kolem Hamá rozmístěno 70 tanků. Noční ostřelování syrsko-libanonské hranice má pravděpodobně odradit Syřany od útěků do Libanonu. Vláda už nechala hranici zaminovat. Hranice je dlouhá 300 kilometrů a z velké části ji na syrské straně tvoří povstalecká provincie Homs. O její stejnojmenné středisko se v únoru svedly těžké boje a armáda má nyní asi 70 procent města pod kontrolou. Další boje jsou hlášeny také z jižní provincie Dará a z Idlibu na severu.

SNC kritizuje OSN

Hlavní syrská opoziční skupina Syrská národní rada (SNC) dnes kritizovala Radu bezpečnosti OSN za to, že se podílí na prodlužování syrské krize. Rada se ve středu dohodla v podobě prohlášení na podpoře mírové mise Kofiho Annana a tentokrát nebyli proti ani tradiční spojenci Damašku Rusko a Čína. Annan vypracoval mírový plán, který předpokládá zastavení bojů pravidelně každý den, což umožní poskytnout civilistům humanitární pomoc, uzavření příměří a zahájení dialogu mezi vládou a opozicí.

Člen výkonného vedení SNC Samír Našár řekl, že podobná prohlášení přijímaná v době, kdy pokračuje zabíjení, umožňují prezidentovi Bašárovi Asadovi „pokračovat v ničivé politice, jejímž cílem je rozdrtit revoluci“. „Doufali jsme, že Rada bezpečnosti promluví k režimu jedním hlasem, nikoli prostřednictvím prohlášení, ale odstrašující a rozhodnou rezolucí, která přinutí Asadovy jednotky přestat vraždit a masakrovat Syřany,“ řekl Našár. Dal jasně najevo, že rada musí použít svou pravomoc k zastavení násilí. Ujistil také, že pro opozici žádný kompromis s Asadem nepřipadá v úvahu.