Papež vyzval Mexičany k ochraně dětí

Mexiko - Papež Benedikt XVI. vyzval dospělé, aby chránili děti a starali se o ně, aby „nikdy nepohasl jejich úsměv“. Řekl to v poselství ve starobylém mexickém městě Guanajuato před stovkami mladých Mexičanů. V druhý den své první návštěvy Mexika se tak papež nepřímo dotkl zneužívání dětí, z něhož byly v posledních desetiletích obviněny stovky kněží katolické církve.

„Chci pozvednout svůj hlas a vyzvat každého, aby chránil děti a staral se o to, aby nikdy nepohasl jejich úsměv,“ řekl slavnostně před stovkami dětí, které ho bouřlivě vítaly. „Jsem spokojen, když vidím, jak vaše veselé tváře zaplňují toto krásné náměstí. V srdci papeže máte velmi důležité místo,“ řekl.

Připomněl také mladé generaci, že křesťanská nauka zakazuje mstu, i když válka proti narkomafii v Mexiku je otevřenou ranou pro mnohé rodiny, jejichž členové se stali obětí násilí. „Budu se za vás za všechny modlit, aby se Mexiko stalo místem, kde každý může žít v klidu a harmonii,“ zdůranil.

Papež Benedikt XVI. v doprovodu mexického prezidenta a jeho manželky krátce po příletu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dario Lopez-Mills

Papež nemá v plánu setkat se v Mexiku s bývalými oběťmi pedofilie mexického zakladatele vlivného řádu Legionářů Kristových Marciala Maciela Degollada, který zemřel v roce 2008. Sdružení obětí si myslí, že Vatikán a papež by měli vysvětlit svoji pozdní reakci na tento skandál. Řím před papežovou cestou uvedl, že mexičtí biskupové o to nepožádali.

Papeže čeká mše pro statisíce věřících

Klíčovou událostí papežovy návštěvy v zemi s druhou největší katolickou komunitou na světě bude mše pod širým nebem, kterou bude sloužit v parku Bicentenario u impozantní sochy Krista. Očekává se, že se mše zúčastní statisíce věřících.

V pondělí Benedikt XVI. odcestuje na Kubu, která bude druhou a poslední etapou jeho cesty po latinskoamerických zemích.