Pokladník toryů prodával přístup ke Cameronovi za „dvě stě táců“

Londýn - Britskými konzervativci otřásl korupční skandál. Jeden z pokladníků strany Peter Cruddas totiž nabízel přístup k premiérovi Davidu Cameronovi za „dar“ ve výši 200 až 250 tisíc liber (zhruba 7,3 milionu korun). Informoval o tom britský list Sunday Times, který zároveň zveřejnil nahrávku, na níž Cruddas nabízí schůzku s Cameronem převlečeným reportérům deníku. Cruddas posléze rezignoval.

Konzervativní strana uvedla, že případ prošetří. Dodala zároveň, že žádný podobný dar přijat nebyl. Jak napsal zpravodajský server BBC, Cruddas byl v červnu 2011 jmenován jedním z pokladníků konzervativců a je rovněž zakladatelem internetové obchodní společnosti Currency Management Consultants Ltd.

Na nahrávce je Cruddas slyšet, jak projednává, jak různě vysoký dar zajistí zájemci rozdílný druh přístupu. „Za 200 až 250 táců je první liga (přístup k premiérovi). První věc, kterou chceme udělat, je dostat vás na večeře Camerona/Osbournea,“ řekl s odvoláním na premiéra Davida Camerona a britského ministra financí George Osbournea.

David Cameron, britský premiér:

„Co se stalo, je naprosto nepřijatelné, tímto způsobem v Konzervativní straně peníze nezískáváme, to se nemělo stát. A je naprosto správné, že Peter Cruddas rezignoval. Osobně zajistím řádné stranické vyšetřování, aby se to nemohlo opakovat.“


David Cameron
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ANDY RAIN

„Získáte opravdu hodně informací, a když se sejdete s premiérem, seznámíte se s Davidem Cameronem, ne s předsedou vlády,“ pokračuje nahrávka, která slibuje, že všechny schůzky jsou striktně důvěrné. „Když jste s něčím nespokojení, budeme vám naslouchat a přidáme to pod číslem deset politickému výboru.“

Pokladník svého jednání lituje

Cruddas dnes oznámil, že odstoupí, a připustil, že do jeho pravomocí nabízení přístupu k premiérovi Davidu Cameronovi nespadalo. Dodal, že lituje „jakéhokoli dojmu nepatřičnosti“, který mohl vzbudit.

Opoziční labouristé volají po nezávislém vyšetřování. Konzervativní strana v prohlášení uvedla, že „žádné dary nebyly dokonce ani zvažovány. Všechny dary Konzervativní straně musí být v souladu s požadavky volebního zákona, což náš výbor striktně dodržuje“.