Syrské jednotky zasáhly v Libanonu proti uprchlíkům, Annanův plán přijat

Damašek - Syrská vláda přijala Annanův mírový plán. Ten počítá s příměřím, stažením těžké techniky z měst a zahájením jednání mezi opozicí a vládou prezidenta Bašára Asada. Podle Annana jsou teď ale důležité konkrétní činy. Prezident Asad podle TV navštívil povstalecký Homs. Syrská opozice dosáhla minimální shody. Syrské jednotky mezitím překročily hranici do severního Libanonu a zasáhly tam proti uprchlým syrským povstalcům. Podle svědků zaútočili na domy, kde se skrývali, raketově poháněnými granáty. Sousední Turecko mezitím zvyšuje svůj tlak na syrskou vládu - turecké aerolinky od neděle zastaví lety do Sýrie. V pondělí Ankara uzavřela svou ambasádu v Damašku a doporučila všem tureckým občanům, aby ze Sýrie odjeli.

Syrský prezident podle záběrů syrské státní televize navštívil v Homsu čtvrť Bábá Amr, zničenou během nedávné armádní ofenzivy. „Prezident Asad provádí inspekci podmínek ve čtvrti Bábá Amr v Homsu,“ oznámila syrská státní televize. Jak dodala, odvysílá záběry z prezidentovy návštěvy.

Roztříštěná syrská opozice dosáhla na setkání v Istanbulu minimálního konsenzu ohledně společné strategie zaměřené na svržení Asadova režimu. „Dostal jsem odpověď od syrské vlády, kterou dnes zveřejním. Je pozitivní a doufáme ve spolupráci s nimi (syrským vedením), aby byl mírový plán realizován,“ řekl Annan novinářům po svém setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem v Pekingu.

Hlavní složka syrské opozice dnes podpořila plán Annana, „pokud povede k pádu prezidenta Bašára Asada“. Mluvčí Syrské národní rady (SNC) Basma Kudmaniová v Istanbulu prohlásila, že za pokojný přechod od nynějšího stavu považuje opozice pád režimu.

Annanův plán obsahuje především okamžité příměří mezi konfliktními stranami, stažení armádních jednotek a těžkých zbraní z obydlených oblastí, umožnění humanitární pomoci obyvatelstvu, propuštění vězňů, svobodu pohybu a přístup novinářů.
   
Syrské vládní jednotky dnes podle agentury Reuters pronikly do severního Libanonu. Podle očitých svědků tam vojáci ničili hospodářské budovy na farmách a sváděli boje se syrskými dezertéry, kteří tam nalezli útočiště. 

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan
Zdroj: http://iamaghanaian.com

Stovky zástupců různých syrských opozičních uskupení a hnutí se na setkání v tureckém Istanbulu snažily dospět ke shodě ohledně společné strategie boje proti Asadovu režimu. Jeho odpůrci se shodli na minimální společné strategii: kromě humanitární pomoci chtějí i vytvoření zabezpečené ochranné zóny.

V Istanbulu se v neděli bude konat konference kontaktní skupiny zvané Přátelé Sýrie. První
schůzky skupiny koncem února v Tunisu se zúčastnili zástupci šedesátky arabských a západních zemí. Nebyli mezi nimi hlavní spojenci Damašku Rusko a Čína, jejichž účast se neočekává ani nyní, přestože byli podle Ankary pozváni.
   
Přes rok trvající nepokoje v Sýrii a jejich potlačování silami režimu v Damašku si podle údajů OSN vyžádaly už na 8 000 mrtvých. Syrská opozice hovoří o 10 tisících obětech především z řad civilistů. Damašek viní z nepokojů teroristické živly a nehodlá ustoupit, slibuje však některé reformy. Opozice ale trvá na odstoupení prezidenta Bašára Asada.

Šestibodový mírový plán

  1. Sýrie se zavazuje spolupracovat s Kofim Annanem „v politickém procesu řízeném Syřany, jehož cílem je reagovat na zákonné touhy a obavy syrského lidu“.
  2. Sýrie se zavazuje ukončit boje a bezodkladně zastavit pohyb jednotek a nasazení těžkých zbraní v osídlených oblastech. Sýrie přitom bude spolupracovat s Annanem v úsilí o zastavení všech násilností pod dozorem OSN. Annan bude usilovat o to, aby se k zastavení bojů zavázala i opozice.
  3. Sýrie přijme a zavede denní dvouhodinový „humanitární klid zbraní“, aby mohla být distribuována pomoc a evakuováni zranění.
  4. Sýrie se zaváže, že zvýší „počet propouštěných osob, které byly svévolně uvězněny, a rychlost jejich osvobození“. Poskytne rovněž seznam míst, kde jsou tito lidé drženi.
  5. Sýrie se zaváže, že zajistí volnost pohybu novinářů po celé zemi a zavede vůči nim „nediskriminační vízovou politiku“.
  6. Sýrie se zaváže, že bude „respektovat svobodu sdružování a právo na pokojné demonstrace, jak to zaručuje zákon“.

Video Syrská vláda přistoupila na Annanův plán
video

Syrská vláda přistoupila na Annanův plán